Nyitókép: Sergei GUNEYEV / POOL / AFP
Németország pénteken beidézte az orosz nagykövetség megbízott képviselőjét egy 2022-ig visszanyúló, átfogó kiberkémkedési kampány miatt, amelyet Berlin a moszkvai GRU katonai hírszerző szolgálatnak tulajdonít – írja a Reuters.
„Mi és partnereink nem tűrjük ezeket a kibertámadásokat, és az intézkedések teljes spektrumát felhasználjuk Oroszország kibertérben tanúsított agresszív magatartásának megelőzésére, elrettentésére és az arra adott válaszlépésekre” – közölte a külügyminisztérium szóvivője.
Oroszország a múltban tagadta a nyugati kormányok kibertámadásokkal kapcsolatos vádjait. A 2022-es támadások a Németországban kormányzó szociáldemokratákat, valamint a logisztikai, védelmi, repülőgépipari és informatikai ágazatot célozták – áll a belügyminisztérium közleményében.
A minisztérium szerint a GRU-nak jelentkező APT 28 hosszú időn keresztül kihasználta a Microsoft Outlook egy akkor még ismeretlen sebezhetőségét, hogy veszélyeztesse az e-mail fiókokat. A Microsoft németországi szóvivője a Reutersnek egy blogbejegyzésre hivatkozott, amely szerint:
az oroszországi székhelyű szereplők már 2019 áprilisa óta használták a GooseEgg nevű eszközt a hitelesítő adatok ellopására.
A német belügyminisztérium szóvivője szerint „a biztonsági réseket aktívan be kell zárni, és mi szorgalmazzuk, hogy ez megtörténjen”.
Az FBI által januárban vezetett nemzetközi művelet megakadályozta, hogy a támadások során kompromittálódott eszközöket világszerte kiberkémkedési műveletekre használják fel – közölte a minisztérium.
Az orosz kibertámadások fenyegetést jelentenek a demokráciánkra, amellyel szemben határozottan fellépünk”
– fogalmazott Nancy Faeser belügyminiszter közleményében, majd hozzátette, hogy Németország az EU-val és a NATO-val együtt cselekszik. A júniusi európai parlamenti választások és az idei év többi választása előtt különösen fontos az ilyen orosz támadások elhárítása, tette hozzá.