Óriási orosz offenzíva Harkiv ellen, a drónok megsemmisítik a várost
Harkivot csütörtök este súlyos rakétatámadás érte.
Ismét követelőzik, most éppen a harkivi ukrán visszavonulás miatt gondolja úgy, jó lenne, ha az ukránok el tudnának lőni például Moszkváig.
Nyitóképünkön Annalena Baerbock a Bundestagban. Forrás: Juliane Sonntag / Photothek Media Lab / dpa Picture-Alliance via AFP
***
Több nagy hatótávolságú fegyver kell az ukránoknak – közölte Annalena Baerbock a külügyminiszterek strasbourgi találkozóján, pénteken – írta meg a Reuters.
A német külügyér szerint ugyanis ez kell ahhoz, hogy Kijev fel tudja tartóztatni az oroszok előrenyomulását az északi Harkiv régióban. Baerbock hozzátette, „rendkívül drámai” a helyzet az ország második legnagyobb városában.
Ebben mindenképpen igazat mondott, ukrán szempontból Harkiv borzalmas támadásokat szenved el, legutóbb tizenhat órán keresztül rakétázták azt az oroszok.
Ezt is ajánljuk a témában
Harkivot csütörtök este súlyos rakétatámadás érte.
Emellett, mint arról a Reuters is szót ejt, az orosz erők az elmúlt napokban több kilométer mélységben nyomultak előre, amivel Kijevet arra kényszerítették, hogy a keleti, szintén kritikus frontszakaszokról vonjon el erőket a védekezéshez, miközben kénytelenek voltak beismerni az orosz áttörést.
Ezt is ajánljuk a témában
Még az ukránok is elismerték, hogy az oroszok „taktikai sikereket értek el” a BBC szerint.
Baerbock szerint most az a fontos, hogy elvágják az orosz utánpótlási útvonalakat, s
olyan fegyvereket adjanak Ukrajnának, amelyek „közepes és nagy távolságokon is használhatók”
Németország a 2022-es orosz invázió óta Ukrajna második legnagyobb fegyverszállítójává vált, de, mint emlékezetes, Olaf Scholz kancellár eddig nem akarta Kijevet nagy hatótávolságú Taurus rakétákkal felszerelni.
Ezt is ajánljuk a témában
Úgy látják, a különleges fegyverek szállítása miatt eszkalálódhatna az ukrajnai konfliktus.
Ismert: a Taurus légi indítású manőverező robotrepülőgépek akár 500 kilométerre lévő célpontokat is nagy pontossággal képesek megsemmisíteni, így ezekkel Ukrajna jóval a frontvonal mögött található célpontokra is csapást mérhetne. Márpedig a frontvonal nem húzódik sokkal messzebb Moszkvától…
Baerbock viszont a kormányon belül nagy élharcosa az ukrán fegyverkezésnek, sokadszor szólít fel az ukránok állig felfegyverzésére az orosz-ukrán háború 2022 februári kitörése óta:
2022 áprilisában a nyugati országokat sürgette, hogy adjanak nehézfegyvereket, köztük tankokat és tüzérséget Ukrajnának, és már ekkor bírálta Scholzot, hogy késlekedik a szállítással, mondván, erre sürgősen szüksége van Kijevnek.
2022 szeptemberében Kijevbe látogatott, ahol megerősítette Berlin elkötelezettségét Ukrajna katonai megsegítése mellett, és ígérte, Ukrajna folyamatosan megkapja a szükséges katonai támogatást.
2023 szeptemberében a támadások következtében azt találta ki, hogy Ukrajnát légvédelmi rendszerekkel, köztük Patriot rakétákkal kell ellátni, még arra is felszólította az európai államokat, hogy tekintsék át saját Patriot rendszereiket, hogy gyorsabban lehessen azokat Ukrajnának adni.
2024 februárjában a második évfordulón Odesszában aztán szintén katonai segítséget ígért, itt volt egy kis incidense is egy orosz drónnal.
Ezt is ajánljuk a témában
Miután megszólalt a légiriadó, azonnal útnak is indult a küldöttség, majd a páncélozott konvojt üldözőbe vette egy orosz kémdrón.
Baerbock és kancellárja között a vita folyamatos, mert Scholz mindeközben óvatosabb, és elsősorban a védekezésre alkalmas fegyverzet szállítását favorizálja.
Aztán – tekintettel arra, hogy a jelenlegi német kormány támogatottsága, Scholzostul-Baerbockostul történelmi mélyponton van, – sanszos, hogy a jövőre esedékes Bundestag-választások nyomán az egész vita okafogyottá válik.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem értenek egyet abban, hogyan kellene segíteni.