Baljós árnyak: Németország már az oroszok elleni háborúra készül
Boris Pistorius legkevesebb 80-90 milliárd eurós éves védelmi költségvetést szorgalmaz.
Nem értenek egyet abban, hogyan kellene segíteni.
Nyitókép: Florian Gaertner / Florian Gaertner/photothek.de / dpa Picture-Alliance via AFP
Egyre inkább megosztott a német kormánykoalíció az ország Ukrajna-politikáját illetően, Olaf Scholz kancellár szociáldemokrata pártja (SPD) pedig koalíciós partnerei kereszttüzébe került, mivel enyhített álláspontján a háború sújtotta ország támogatásával kapcsolatban – írja az EurActiv. A lap felidézte Rolf Mützenich SPD-frakcióvezető múlt heti beszédét, amelyben feltette a kérdést, hogy nem lenne-e ideje „elgondolkodni azon, hogyan lehet befagyasztani egy háborút és később befejezni”.
A beszéd erős vitát váltott ki a kormánykoalíción belül. Mützenich ugyan szombaton megpróbált visszakozni megjegyzésétől, de a koalíciós partnerek attól tartanak, hogy megváltozhat az SPD Ukrajna-politikája.
Mützenich becsmérlő megjegyzései a koalícióban másként gondolkodókról és a konfliktus befagyasztásáról szóló, nem túl inspiráló szavai a kancellár kormánynyilatkozatával együtt fordulópontot jelentenek a külpolitikában”
– mondta Michael Georg Link, a liberális szabad demokraták (FDP) frakcióvezető-helyettese a Tagesspiegelnek vasárnap. Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár a múlt héten határozottan megvédte döntését, hogy nem küld Taurus rakétákat Ukrajnába, amiért koalíciós partnerei bírálatokat fogalmaztak meg – teszi hozzá az EurActiv. Scholz az ukrajnai háború kitörése után a német külpolitika teljes újrarendezéseként hirdette meg a „Zeitenwende”-t, vagyis a nagy fordulatot. Link feltette a kérdést:
Mit ér még a „Zeitenwende”, ha Scholz és Mützenich mindig csak annyit segít Ukrajnának, hogy az éppen ne süllyedjen el?”
Mützenich felhívása az ukrajnai háború befagyasztására a másik koalíciós partner részéről is jelentős visszhangot váltott ki. Ricarda Lang, a Zöldek frakcióvezetője a Die Weltnek azt mondta, hogy a szocdem frakcióvezető beszéde „visszatérést jelent a szociáldemokraták régi Oroszország-politikájához”, ami korábban baráti volt Moszkva felé. Szombaton aztán az SPD vezetői pártértekezletre gyűltek össze, és megvédték frakcióvezetőjük álláspontját.
Saskia Esken SPD-vezető, miközben hangsúlyozta pártja rendíthetetlen támogatását Ukrajna iránt, azt mondta, hogy az SPD „természetesen osztja a békevágyat is, amelyet különösen az ukránok éreznek”. Hozzátette, hogy az SPD felszólította az orosz elnököt, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz. Az ellenzéki CDU is beleszólt a vitába, és arra figyelmeztetett, hogy az SPD jelenleg a konfliktus befagyasztásának gondolatával teszteli a választókat.
Roderich Kiesewetter, a CDU külügyi szóvivője szerint az SPD-nek még mindig gondot okoz Oroszország „romantizálása, amely most szörnyű módon utolér minket Németországban”. Eközben Scholz vonakodása a Taurus rakéták szállításával kapcsolatban továbbra is konfliktust szít a koalíción belül – folytatja az EurActiv. Pénteken a t-online hírportálnak kiszivárogtak olyan rendkívül érzékeny információk, amelyek állítólag igazolták Scholz vonakodását a Taurus rakéták leszállításával kapcsolatban.
A cikk a Bundestag védelmi bizottságának szigorú titoktartás alá eső üléséről származó információkat tartalmazott. Bár nem tudni, hogy ki szivárogtatta ki az információt, a védelmi bizottság zöld és liberális tagjai egyaránt hevesen bírálták a lépést. Marie-Agnes Strack Zimmermann liberális képviselő, a védelmi bizottság elnöke még jogi lépésekkel is fenyegetőzött. Láthatóan tehát a német koalíció erősen megosztott az Ukrajnával kapcsolatos német külpolitika részleteit illetően.