Brüsszeli jobbra tolódáson kesereg a Politico
Az Európai Néppárt egyre inkább él a „szélsőjobbal" való együttműködéssel, amikor a szocialistákat nem tudja megnyerni egy szavazáshoz az EP-ben, akkor az ECR frakciót állítja maga mellé.
Az ECR alelnöke pedig úgy fogalmazott: az EPP és a Renew Europe nagy része most is együtt szavaz az ECR-rel, a PiS-szel vagy Orbánnal.
Nyitókép: Alberto Pizzoli/AFP
Új európai koalíciót ajánlott az Európai Néppártnak (EPP) Giorgia Meloni olasz kormányfő a múlt héten, saját pártja pescarai kampányindító konferenciáján. Az a terve, hogy a jobboldali pártok vezetésével, a szocialisták, a baloldaliak és a zöldek nélkül hozzák létre a többséghez szükséges együttműködést az Európai Parlamentben – írja az Euronews.
Meloni pártja jelenleg az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) nevű EP-frakció vezető ereje, és a pártcsalád egyik társelnökét is ők adják. Az Euronewsnak ő fejtette ki, hogyan képzelik el az együttműködést a következő parlamenti ciklusban:
„Meloni az álláspontoknak egy olyan spektrumára utal, amely az ECR-t és az EPP-t tekinti a két fő tengelynek. Emellett a jobboldali táborhoz tartozó Identitás és Demokrácia néhány tagja, valamint a liberális-baloldali Renew Europe egyes pártjai adják ki majd azt a teljes létszámot, amely a többség eléréséhez szükséges” – mondta a portálnak Procaccini.
A portál hozzáteszi: Ursula von der Leyen Meloni bejelentése után jelezte,
nincs bezárva az Európai Néppárt ajtaja az ECR tagjai előtt, és akár a többséghez is tartozhatnak majd a következő Európai Parlamentben, ha újra ő lesz az Európai Bizottság elnöke.
Procaccini az Euronewsnak rávilágít: most is azonos irányba szavaznak ezek a pártok az EPP-vel, még ha nincs is közöttük deklarált együttműködés:
„A többség vagy a kisebbség az egyéni szavazatokon múlik. Úgy vélem, hogy a következő Európai Parlamentben az egyensúly jobbra fog tolódni, de ez nem úgy fog működni, ahogy a nemzeteknél.
Az EPP és a Renew Europe nagy része most is együtt szavaz az ECR-rel, a PiS-szel vagy Orbánnal.
És ez már ma sem azért történik, mert van egy megállapodás közöttük, hanem az ügyek miatt, amiről szavazunk. Úgy gondolom, hogy a következő ciklusban gyakoribbak lesznek az ilyen esetek” – magyarázta a portálnak.