Fél Európa ezt a beruházást akarta, Magyarország megszerezte – a brüsszeli lap szerint így már „nem jó ötlet"
Amíg nem dőlt el, hogy Szegeden épül fel a gyár, addig nem tartották ilyen veszélyesnek.
Hszi Csin-ping látogatásának célja Magyarország és Kína államközi és gazdasági-kereskedelmi kapcsolatainak további erősítése, valamint az együttműködés kiterjesztése újabb területekre.
Nyitókép: Hszi Csin-ping kínai elnök és felesége, Peng Li-jüan megérkezik a párizsi Orly repülőtérre 2024. május 5-én. Fotó: Michel Euler / POOL / AFP
A kínai elnököt és feleségét a párizsi Orly reptéren fogadta Gabriel Attal francia miniszterelnök, a pár kétnapos hivatalos franciaországi látogatása után Szerbiába és Magyarországra utazik tovább. Hszi Csin-ping hétfőn Emmanuel Macronnal is tárgyal, a fő téma valószínűleg a kereskedelmi viszonosság és az ukrajnai háború megoldásának kérdése lesz; Macron korábban Olaf Scholz német kancellárral és az Európai Bizottság elnökével, Ursula von der Leyennel is egyeztetett ez ügyben.
Elemzők úgy vélik, a kínai elnök európai útja, illetve az, hogy egyszerre három országba is ellátogat, a kínai–európai kapcsolatok megerősödését jelzi, még ha ezt nem is minden ország értékeli ugyanolyan fontosnak.
A kínai elnöki pár a francia utat követően előbb Szerbiába megy,
majd Sulyok Tamás köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök meghívására, hivatalos látogatásra hazánkba érkezik május 8–10. között.
Az időpont szimbolikus, most van a magyar–kínai diplomáciai kapcsolatfelvétel 75. évfordulója. Ahogyan azt Gong Tao, Kína magyarországi nagykövete korábban elmondta, Hszi Csin-ping és Orbán Viktor találkozója nemcsak a két ország kapcsolata szempontjából, de globális szinten is nagy jelentőséggel bír. Hozzátette, a budapesti tárgyalásokon szó esik majd a kétoldalú kapcsolatokról, Kína és az EU viszonyáról, valamint a közös érdekű regionális kérdésekről. Annak a reményének is hangot adott, hogy mindez új lendületet ad a két ország további közeledésnek.
Kína számít arra is, hogy Magyarország aktívabb és pragmatikusabb Kína-politikára ösztönzi majd az uniót – utalt a nagykövet hazánk júliusban kezdődő soros EU-elnökségére. A diplomata azt is leszögezte, hogy
Magyarország évek óta Kína legfontosabb befektetési célpontja a régióban, és ez a jó együttműködés a kultúrát is érinti.
„A kapcsolatok elmélyítéséhez nélkülözhetetlen volt az a jó viszony, amelyet Orbán Viktorral és Szijjártó Péterrel alakított ki a kínai vezető" – vélekedett, megemlítve, hogy a magyar miniszterelnök egyetlen volt az egyetlen olyan európai vezető, aki mind a három Egy övezet, egy út fórumon részt vett.
Ezt is ajánljuk a témában
Amíg nem dőlt el, hogy Szegeden épül fel a gyár, addig nem tartották ilyen veszélyesnek.
Magyarország mellett egyébként Szerbia is tagja az Egy övezet, egy út kezdeményezésnek, a térség egyik legnagyobb projektje, a nagy sebességű Belgrád–Budapest-vasútvonal kiépítése kínai hitelből valósul meg.
A kínai pár és a kíséretükben érkező delegáció látogatása miatt a fővárosban a pápalátogatáshoz hasonló fokozott biztonsági intézkedésekre és ideiglenes forgalomkorlátozásokra kell számítani kiemelten az I, valamint az V., a VI. és a XIII. kerületekben. Május 8-a 17 órától 10-e 17 óráig az I. kerületi Táncsics Mihály és Fortuna utcát teljesen lezárják. Május 9-én sajtóhírek szerint leállítják a sikló közlekedését, és több időszakaszban egyirányú forgalmi rend lép életbe a budai Vár egész területén: a közúti forgalom kizárólag a bécsi kapu tér felől a Dísz tér irányába haladhat majd az Országház, illetve az Úri utcán.