Na szép: Olaf Scholz pontosan azt csinálja, amiért a Nyugat Orbánt kritizálta
Természetesen a „nagybetűs Nyugatnak” – Washingtonnak – a kancellár cselekedete se tetszik.
Az Euractiv szerint a gyenge és naiv országok vezetőivel tárgyal a kínai elnök, csakhogy ez Magyarország és Szerbia mellett Franciaországra és Németországra is igaz.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Kína a leggyengébb vagy legnaivabb EU-tagokon keresztül száll szembe az Európai Unióval, amelynek nincs közös álláspontja arról, mit kezdjen a keleti nagyhatalommal – állítja a brüsszeli Euractiv, amely arról készített összefoglalót, hogy Hszi Csin-ping elnök a világjárvány kirobbanása óta először utazik Európába, elsőként Magyarországra és Szerbiába.
A szerző tehát úgy véli, a gyenge és naiv országokat látogatja meg Kína első embere, ám később azt is megjegyzi – immár jelzők nélkül –, hogy Franciaországban Emmanuel Marcronnal tárgyal, nemrég pedig Olaf Scholz német kancellárt fogadta Pekingben.
A német kancellárt tehát nem hatotta meg, hogy baloldali, zöld külügyminisztere diktátornak nevezte Hszit, és a magyar állásponthoz hasonlóan a blokkosodás helyett a keleti nyitás mellett döntött, hogy jelezze, a nagy német vállalatok, különösen az autóiparban szívesen üzletelnének Pekinggel.
A cikk szerint egyébként Macron célja a találkozóval, hogy Európa igazi vezetője legyen, „egy olyan riválissal, mint Scholz, a léc nem túl magas".
Ezt is ajánljuk a témában
Természetesen a „nagybetűs Nyugatnak” – Washingtonnak – a kancellár cselekedete se tetszik.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.