Demokrácia balti módra: Észtország megvonná az orosz kisebbsége szavazati jogát
Szerintük ez rendben van.
A Bolt egészen odáig ment, hogy Észtország nevében levelet fogalmazott meg, amelyben az EU Tanácsának spanyol elnöksége által előterjesztett kompromisszumos szöveggel szemben lépett fel.
Nyitókép: Jakub Porzycki/AFP
2023 októberében az észtországi székhelyű szállítási vállalat, a Bolt felajánlotta, hogy az észt kormány nevében levelet fogalmaz meg a platformmunka-irányelv ellen.
Abban az időben az Európai Unió jogalkotói olyan szabályokról tárgyaltak, amelyek új munkaügyi szabályokat hoztak volna létre a szolgáltató szektorban ideiglenes munkát független vállalkozóként végző vagy szabadúszók számára, pont mint például a Bolt alkalmazásban dolgozók, amely az ágazat zászlóshajója és az egyik legnagyobb szereplő az uniós piacon.
Észtország, amely az informatika és a digitális gazdaság egyik vezető európai országa, tagja volt annak az országcsoportnak – köztük Németországgal, Franciaországgal és Görögországgal -, amely az utolsó pillanatig megpróbálta megakadályozni, hogy a jogszabály az EU Tanácsában átmenjen – azzal érvelve, hogy a jogszabály az üzleti innováció elfojtásának kockázatával jár.
Az Euractiv által megszerzett, az információszabadságra vonatkozó kérelem alapján a Corporate Europe Observatory (CEO) nonprofit szervezet által biztosított e-mailváltások és bizalmas dokumentumok szerint
a Bolt mindent megtett annak érdekében, hogy Észtország a platformok mellett álljon ki, és küzdjön a javasolt irányelv gyengítéséért.
A Bolt egészen odáig ment, hogy Észtország nevében levelet fogalmazott meg, amelyben az EU Tanácsának akkori spanyol elnöksége által előterjesztett kompromisszumos szöveggel szemben lépett fel.
Az interakciók egy része a Bolt egy korábbi alkalmazottjának szólt, aki az észt Gazdasági és Hírközlési Minisztérium tisztviselőjeként dolgozott tovább. Az e-mailváltásokra az ügy egyik legkritikusabb időszakában került sor, amikor a feszültség a tetőfokára hágott, és a Tanács spanyol elnöksége remélte, hogy az év végéig sikerül lezárni az ügyet.
A szállítási platformok vezetői és észt kormánytisztviselők, köztük miniszterek között két éven keresztül küldött e-mailekből kiderül, hogy a Bolt és mások milyen aktívan küzdöttek a platformok munkájáról szóló irányelv ellen. Igaz, hogy törvénytelenség nem történt, de
az események rávilágítanak a platformok agresszív lobbitaktikájára, valamint arra az etikai szürke zónára, amelyben a köztisztviselők és az érdekelt felek gyakran mozognak.
A 2021–ben javasolt platformmunka-irányelv a munkavállalók a digitális platformokkal való kapcsolatának szabályozására szolgált, úgy hogy kevésbé legyenek az előbbiek kiszolgáltatva. Több ország azt kifogásolta, hogy a javaslat szerint az önálló vállalkozóként tevékenykedő platformmunkások teljes munkaidős munkavállalókká váltak volna és így szociális juttatásokat is kellett volna a munkaadó cégek juttassanak nekik. Észtország is úgy vélte, hogy az új irányelv megfojtaná az üzleti innovációt, és óva intett a foglalkoztatás túlságosan bonyolult jogi vélelmétől. Az uniós országok végül 2024. március 11-én elfogadták az irányelv felhígított változatát, amelyről szerdán (április 24-én) szavaz az Európai Parlament plenáris ülése.