Össztűz alatt Németország: nemcsak a kormány omlott össze, de az energiaválság is berobbant
A Scholz-kormány bukása csak nyitánya annak a válságfolyamatnak, amelybe Berlin az elmúlt évekbe kormányozta magát az elhibázott energiapolitikájával.
Hogy maradhattak kommunista újságírók kapitalista médiacégeknél? Tényleg annyira egyoldalú a magyar média, és nincs sajtószabadság? Született egyáltalán pozitív hír a német lapokban hazánkról? – erről is vitázott Jennifer Wilton, a Die Welt, és Szalai Zoltán, a Mandiner főszerkesztője hétfőn.
nyitókép forrása: Jennifer Wilton X-oldala
***
Rajcsányi Gellért és Veczán Zoltán írása
Julia Gross budapesti német nagykövet rezidenciáján ütköztette érveit a két főszerkesztő; a beszélgetést Prőhle Gergely, a budapesti Habsburg Ottó Intézet igazgatója, korábbi berlini nagykövet moderálta. A vita során a mai hazai és nemzetközi médiahelyzet számos aspektusát érintették a résztvevők. A szakmai területeken túl, amint várható volt, a magyar és a német álláspontok ütközni kezdtek a médiapolitika kapcsán.
Mint azt a nagykövet és Prőhle is felidézte, nincs túl sok információ a német sajtóban hazánkról; Szalai Zoltán pedig hangsúlyozta, hogy
a németek Magyarország-képe és a magyarok Németország-képe alapvetően pozitív volt, a német sajtó tekintetében azonban fordulópontot jelentett 2015. és a migrációs válság,
illetve az arra adott eltérő válaszok, pontosabban a német lapoknak a magyar válaszra adott ellenséges reakciója. Felidézte azt is, hogy jelenleg hatszor annyi negatív hír születik hazánkról a német sajtóban, mint pozitív.
Wilton konzekvensen kerülte a jelenség mögött meghúzódó okokról való vitát, jellemzően azzal siklatta ki az ezzel kapcsolatos kérdéseket, hogy – mivel az ország vezetése és maga az ország nem egy és ugyanaz, a kormánykritika pedig nem az országról szól, szó nincs arról, hogy negatívan beszélnének Magyarországról. Amikor Rosonczy-Kovács Mihály, a Nézőpont Intézet külügyi igazgatója a kérdések idején arról faggatta, hogy
tudna-e egyáltalán egyetlen olyan intézkedést mondani az elmúlt 13-14 évben regnáló, választott magyar kormánytól, amelyről pozitívan írtak a német lapok,
szintén kitért az érdemi válasz elől, olyasfélével, hogy „ha nincs pozitívum, akkor nem írnak pozitívumról”, újságíróik pedig teljes szabadságot élveznek minden téren.
A közös értékekről szólva a Die Welt főszerkesztője az értékek sokszínűségét éltette, hozzátéve, ő ugyan konzervatív, de mindkét oldalt igyekeznek megszólítani a Die Weltben. Szalai Zoltán viszont a haza, a zsidó-keresztény kultúra és Európa fontosságát hangsúlyozta az értékek körében.
Wilton az arra vonatkozó kérdést, hogy az Axel Springerhez tartozva igenis vannak kötöttségeik, azzal kerülte ki, hogy ők alapvetően pártatlanságra törekednek. A pártatlanság és a médiapiaci viszonyok kérdései jelentették a forrpontot a kétórás beszélgetés során. Szalai például egyik hozzászólásában kifejtette:
a rendszerváltás után pozícióban maradtak a kommunista, posztkommunista újságírók és szerkesztők a magyar újságoknál,
még azután is, hogy a legtöbb magyar lapot privatizálták külföldi kiadók.
A későbbi erre vonatkozó gunyoros hallgatói-újságírói kérdésre, miszerint mi értelme lett volna kommunista újságírókat kapitalista cégeknek alkalmaznia, rámutatott, hogy a piaci logika mentén, a kockázatmentességre törekvő német médiakonglomerátumok kipróbált újságírókat akartak alkalmazni, jobboldali médiát létrehozni ekkor igen kockázatos lett volna. Így tehát a rendszerváltást követő évtizedek posztkommunista, baloldali médiafölényt hoztak, folytatta Szalai, ami csak a kétezres években változott meg.
Az az állításom, hogy a rendszerváltás óta eltelt időszakban soha olyan sokszínű, de egyben polarizált nem volt a magyar sajtó, mint most”
– jelentette ki Szalai Zoltán.
A Welt főszerkesztője erre azt válaszolta: „erről nekünk Németországban más információink vannak”.
Szalai Zoltán erre úgy reagált: meg kell nézni a mai magyar média adatsorait. Mint elmondta,
a televíziók között a két legnagyobb az RTL Klub és a TV2, és ebből az RTL határozottan nem a kormány oldalán áll.
A print médiumok közül a legnagyobb napilap az ellenzéki Népszava, a hetilapok közül a legnagyobb az ellenzéki HVG és a Magyar Narancs. Az online hírportálok olvasottsági adatai is publikusak, meg lehet őket nézni nap mint nap a dkt.hu-n, folytatta Szalai, felhívva a figyelmet arra, hogy
a legolvasottabb hírportálok között is több ellenzéki portál található, mint például a 24.hu, a Telex vagy a 444.
A Welt főszerkesztője nem reagált a tételes felsorolásra. Amikor a közönség soraiból kérdés érkezett, hogy kik a német főszerkesztő forrásai a magyar médiahelyzetről, erre sem érkezett konkrét válasz a német vendégtől.
Érdekes volt még a Frankfurter Allgemeine Zeitung budapesti tudósítója, Stefan Löwenstein és az egykor a Die Weltnél dolgozó Boris Kálnoky rövid szóváltása is a kérdések sorában, ahol Löwenstein a hazai szólásszabadságot nem vonta kétségbe, de a kiegyensúlyozott médiapiacot hiányolta, Kálnoky pedig rávilágított, ha már a német média szóba került,
hogyan kerültek különféle, a magyar kormánnyal szemben ellenséges jelzők az ő Magyarországról írott tudósításaiba a szerkesztők révén a Die Weltnél.
Ezután szóba került még a hirdetői piac átalakulása – mint Szalai kifejtette, ennek javát most a közösségimédia-vállalatok fölözik le, s a Mandineren is 35-40 százaléka érkezik a forgalomnak a közösségi médiából, ahol azonban félreértések miatt is könnyen letiltják az embert; Wilton az átalakuló piac kapcsán új üzleti modellek keresését javasolta.
Az olvasók kapcsán is érkezett kérdés, Szalai pedig kifejtette, a Mandiner olvasói jobban kívánják érteni a világ folyamatait, ami abból is látszik, hogy a külpolitikai témájú cikkek a legolvasottabbak; ugyanakkor új technikákat kell alkalmazni a figyelemfelkeltés céljából, így például az úgymond kattintósabb cím- és leadírás egy nagyon fontos új képesség ebben a versenyben.
Ami pedig a mesterséges intelligenciát illeti, abban egyetértettek a résztvevők, hogy adott esetben a jelenlegi munkakörök és munkahelyek szempontjából komoly átalakulásokat alapozhat meg a technológia elterjedése.
Egyébként külön derültségre adott okot a kérdések sorában a klubrádiós Váradi Júliáé, aki a szabad sajtó hiányáról és egyetlen független rádióként saját orgánumáról beszélt; majd, amikor Szalai válaszába belefűzte, hogy a Klubrádiót egyébként a Magyar Autóklub alapította, elméletileg friss hírek és információk közvetítésére, ám végül évtizedekig ez lett a legkeményebb balliberális rádió, Váradi Júlia bekiabálta, hogy „ez nem igaz”.