Trump beiktatásának kézzel fogható előnyei lesznek Magyarország számára
Hoppon maradnak az (egykori) demokrata mélyállam magyarországi kitartottjai is.
Amerikának és szövetségeseinek új megközelítésre van szükségük Észak-Koreával kapcsolatban, ahelyett, hogy gerjesztik a katonai feszültséget Ázsiában - figyelmeztet Moszkva.
Oroszország csütörtökön megvétózta azon nemzetközi szakértői csoport munkájának a megújítását, amely az észak-koreai nukleáris és ballisztikus rakétaprogram miatt bevezetett ENSZ-szankciók végrehajtását ellenőrzi. Moszkva azt követően döntött így, hogy
az Egyesült Államok azzal vádolta, hogy Phenjantól szerez be fegyvereket az Ukrajna ellen hadműveleteihez.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője pénteken azzal indokolta a Kreml lépését, hogy a nyugati hatalmaknak új megközelítésre van szükségük Észak-Koreával kapcsolatban, ahelyett, hogy gerjesztik a katonai feszültséget Ázsiában, és megpróbálják „megfojtani" az észak-koreai államot - tudósít a Reuters.
Marija Zaharova szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa már nem használhat régi sablonokat a Koreai-félsziget problémáinak kezelésében. A szankciórendszer nem hozta a várakozásokat, miközben súlyosbította a humanitárius válságot Észak-Koreában,
az Egyesült Államok pedig megmutatta, hogy nem a békés rendezés vágya hajtja, hanem az, hogy „megfojtsa" a koreai rendszert.
Az amerikai külügyminisztérium teljesen másként értelmezte a fejleményeket: úgy vélte, Oroszország vétója „aláássa a nemzetközi békét és biztonságot", mert Phenjan attól csak felbátorodik az újabb „destabilizáló provokációkra", míg Moszkva igazi indítéka erre a lépésre az volt, hogy megakadályozza a nemzetközi szakértőket abban, hogy feltárják az orosz - észak-koreai fegyverkereskedelem részleteit.
Az orosz kormányzat ezt a szakértői testületet nem tartotta pártatlannak, a nyugati érdekek kiszolgálójának látta,
ezért döntöttek úgy, hogy miután ennek az ellenőrző munkának ilyen formában nincs értelme, nem támogatják tovább.
A brit közszolgálati csatorna emlékeztet: a világszervezet 2006 óta nemzetközi büntetőintézkedésekkel sújtja a kommunista államot, azóta, hogy első atomfegyver-kísérleteit lebonyolította. Az, hogy Oroszország megvétózta ezek ellenőrzését, a Reuters szerzője szerint élesen megmutatja, hogy az ukrajnai háború során milyen közel került egymáshoz Moszkva és Phenjan.
--