Nyitóképen: Joe Biden és Hszi Csin-ping (Mandel Ngan / AFP)
Amerika átengedte az Izrael tűzszünetre felszólító határozatot az ENSZ BT-ben. Mit jelent ez?
A kissingeri külpolitika eredményeként évtizedekig megkérdőjelezhetetlenül az Egyesült Államok volt Izrael első számú szövetségese. A baráti viszony, főleg az Obama-adminisztráció alatt nem volt felhőtlen, érdemi változást és előremutató eredményeket főleg a Trump-ciklus hozott. Az Izraelt tavaly október 7-én ért terrortámadás óta az USA támogatása mellett érezhető volt a nézetkülönbség, ami elsősorban a Gázai-övezetben elindult harcok és a rendezés jövőképében mutatkozott meg.
Mintha kettős mérce mutatkozna meg Izrael és Ukrajna esetében.
A Biden-adminisztráció az orosz-ukrán háborúban nem kezdeményezett sem tűzszünetet, sem pedig béketárgyalást,
míg Izrael esetében folyamatos a nyomásgyakorlás a harcok beszüntetésére.
Hasonlóan Obama és Netanjahu viharos kapcsolatához, az elmúlt hónapokban nőtt a feszültség Biden és az izraeli miniszterelnök között. A palesztinbarát tüntetések gyakorisága mellett érezhető volt, hogy a Demokrata Pártban sem mindenki támogatja az elnök Izrael-barát kommunikációját, míg az amerikai lakosság többsége továbbra is támogatja Izraelt.
Eközben ráadásul Biden választás elé néz. Mennyiben befolyásolja ez a Közel-Kelet-politikáját?
A választási évben ez a kettősség is megnehezíti az elnök politikai mozgásterét, miközben a választásokig az ukrán-orosz és az izraeli-palesztin kérdés megoldását sem külpolitikai sikerként elkönyvelni. A két ország kapcsolatát tovább nehezíti, hogy az ENSZ-ben az Egyesült Államok nem vétózta meg a beterjesztett tűzszüneti javaslatot. A javaslat felszólította Izraelt, hogy a ramadán idejére szüntessék be a harcokat, a Hamászt pedig, hogy engedjék el az elrabolt túszokat.
A szövetséges USA tartózkodott a szavazáson, válaszul Izrael azonnal lemondta a kormánydelegáció washingtoni útját.
Tekintsünk saját kontinensünkre! Mi a helyzet az Európai Bizottság körül?
Hasonlóan az amerikai külpolitikához, az Európai Bizottság is tűzszünetet szorgalmaz a Közel-Keleten, miközben az orosz-ukrán háború lezárásáról még tárgyalni sem hajlandó. Ezt az irányvonalat erősítette meg a legutóbbi brüsszeli EU-csúcs is, ahol a háború folytatása és Ukrajna támogatása kapta a főszerepet.
Az elmúlt hetekben a háborús hangulat csak fokozódott, főleg Macron francia elnök bejelentését követően,
miszerint szárazföldi csapatok bevetése lenne a következő lépcsőfok a két éve tartó ígéretlicitben. Az amerikai választás és a Trump visszatéréséből fakadó félelem újabb lökést adott az európai háborúpárti narratívának.