„Bezzegrománia” – újabb területen körözte le Magyarország szomszédját
Egy kutatás bizonyítja, hogy a hazai média által gyakran emlegetett uniós tagállam munkaerő-piaci helyzete sem ad okot büszkeségre.
Az SMR egy új nukleáris technológia, amelyet eddig csak Oroszországban és Kínában alkalmaztak.
Nyitókép: Zhang Boqun / XINHUA / Xinhua via AFP
Románia az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló törekvés részeként a „kis moduláris reaktor” (SMR) technológiát kívánja alkalmazni. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a héten azt mondta, hogy 2025-ben végleges beruházási döntést hoznak egy új doicești-i atomerőműről – értesült a Euractiv.com.
Burduja ezt hétfőn jelentette be, miközben ellátogatott az SMR leendő helyszínére, egy délkelet-romániai volt szénerőmű területére.
A miniszter a 462 MW-os erőmű 5,5 milliárd eurós beruházási költségével számol.
Az SMR egy új nukleáris technológia, amelyet eddig csak Oroszországban és Kínában alkalmaztak. A kisebb és szabványosabb reaktorok gyártásával az iparág azt reméli, hogy csökkenteni tudja az új atomenergia-projektek költségeit. A projektet a Ro-power román köz- és magánszféra közötti partnerség fejleszti, amely 2021-ben az amerikai NuScale vállalatot jelölte meg az SMR-technológia valószínűsíthető szállítójaként. Ha az ütemtervet betartják, a projekt lenne az első a világon, amely a NuScale technológiáját alkalmazná.
Az Egyesült Államok romániai nagykövete, Kathleen Kavalec 4 milliárd dolláros pénzügyi támogatást ígért a projekthez az amerikai kormány részéről, mondván, hogy ez a kötelezettségvállalás „aláhúzza közös elkötelezettségünket a fenntartható energetikai jövő iránt”.