A legfrissebb forgatókönyv: ezért válthatják le hamarosan Zelenszkijt Ukrajna éléről
A béketárgyalásokra Magyarországot meghívhatják, a németeket és a franciákat nem.
Kijev polgármestere, Vitalij Klicsko a Daily Expressnek adott exkluzív interjúban méltatja az ukránok önfeláldozását és hősiességét, akik készek harcolni és meghalni a hazájukért.
Kijev polgármestere, Vitalij Klicsko a Daily Expressnek adott exkluzív videóinterjút, amelyben a két évvel ezelőtti háború kezdeti napjait felidézve az ukránok önfeláldozását és hősiességét éltette. „Hihetetlen büszkeség tölt el, ha azokra az ukránokra gondolok, akik készek voltak meghalni a hazájukért, amikor azt az oroszok megszállták” – mondta Vitalij Klicsko.
A korábbi ökölvívó-világbajnok szenvedélyes szavakkal ecsetelte, hogy a 2022. február 24-i orosz inváziót követő órákban és napokban milyen büszke volt rá, hogy ukránnak vallhatja magát, amikor a kezdeti sokk után „az egyszerű emberek kilométer hosszú sorokban álltak, hogy jelentkezzenek harcolni és meghalni az otthonuk védelmében”.
Klicsko felidézte, hogy akkor az ukránok – Putyin hadigépezetének Kijevre zúdulása közepette – a sötétben, szélben, hóban, éjjel-nappal szinte teljes csendben, türelmesen várták, hogy kitölthessék a jelentkezési lapokat, majd átvehessék az egyenruhájukat és a fegyvereiket, „mert úgy döntöttek, hogy megvédik a városukat”.
„Nagyon érdekes volt, több ezer ember állt sorban, és senki nem szólt egy szót sem. De ha odamentél, láttad a szemüket, és mindent megértettél szavak nélkül. Megértetted, hogy ők most úgy döntöttek,
hogy ha a városnak és a családnak szüksége van rá, akkor harcolnak, és ha kell, meghalnak.”
Klicsko, akit ez idáig háromszor választottak meg Kijev polgármesterének, felidézett egy másik esetet is. Egyszer egy ellenőrző ponton tett látogatása során néhány katonát vett észre, akik szokatlanul néztek ki: az egyenruhájuk vadonatúj volt, és egy számmal nagyobb a kelleténél. Néhányukkal szóba elegyedett, mire kiderült, hogy az egyik zenész, a másik színész, a harmadik orvos; ezek „nagyon békés szakmák”.
„Ennek ellenére nem kérték, hogy segítsek nekik. Azt mondták, hogy bármelyik pillanatban jöhetnek az oroszok, akiknek nehézfegyvereik vannak, de nem kértek, hogy vigyem őket onnan biztonságba. Készek voltak harcolni és készek voltak meghalni."
Nyitókép: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP