Rákot diagnosztizáltak III. Károly királynál
A Buckingham-palota tájékoztatása szerint III. Károly király maga döntött a diagnózis nyilvánosságra hozásáról a találgatások megelőzése végett.
Utánanéztünk, milyen súlyos következményekkel járhat a 75 éves brit uralkodó daganatos betegsége.
Noha a monarchia feje immár főként csak protokolláris szereppel bír, a brit uralkodók egészségi állapota mindmáig kihat az állam működésére. Mindennél természetesebb volt tehát, hogy az egész ország aggódva figyelte, amikor III. Károly brit királyt januárban prosztatamegnagyobbodással műtötték – majd a királyi családtól szokatlan részletességgel – azt is nyilvánosságra hozták, hogy időközben kiderült, a király rákos megbetegedéssel küzd.
Ezt is ajánljuk a témában
A Buckingham-palota tájékoztatása szerint III. Károly király maga döntött a diagnózis nyilvánosságra hozásáról a találgatások megelőzése végett.
Amit egyelőre tudni lehet, hogy a rák egy másik szervét támadta meg, korai stádiumban fedezték fel, már hétfőn elkezdték kezelni, a király nem feküdt be a kórházba, hanem lábon viseli a kezelést, és jókedvű, fiát, Harry herceget is fogadta.
Az Euronews összeszedte, mi lesz akkor – alkotmányos alapon vagy éppen szokásjog szerint – ha a király nem képes ellátni feladatait.
Például kinevezhetnek régenst, aki helyettesíti az uralkodót
– ha az kiskorú, beteg vagy cselekvőképtelen, megtörténhet ez is, bár nem gyakori.
Legutóbb 200 éve történt hasonló, amikor III. György király elmebaja miatt fia, a walesi herceg vette át a szerepét tíz évre.
Államtanácsosok is átvehetik a szerepét
– noha korlátozottan: például nem oszlathatják fel a parlamentet, nem hozhatnak döntést a brit Nemzetközösséggel kapcsolatos kérdésekben, nem kreálhatnak nemesi címeket, nem nevezhetnek ki miniszterelnököt.
Az államtanácsosok általában a trónöröklési sor első hat helyén álló személyből állítják ki (az uralkodó mellett annak házastársa, s az utána következő négy ember, aki elmúlt 21 éves, beleértve a trónörököst, de neki elég a 18 éves kort betöltenie hozzá).
Ezek jelenleg: Kamilla királyné, Vilmos herceg, Harry herceg, András és Eduárd hercegek.
Kivételek akadtak itt is, II. Erzsébet anyja is helyettesítette már a királynőt, voltak távolabbi rokonok is államtanácsosok, sőt V. György idején a miniszterelnök és a canterbury-i érsek is vitt ilyen hivatalt egy ideig.
Mindenesetre a lap valószínűsíti, hogy Harry vagy András nem annyira nyilvánosság-kompatibilis az elmúlt idők botrányai miatt, Vilmos viszont már szerdán kitüntetéseket osztott a windsori kastélyban.
Elméleti lehetőségként pedig ott van a lemondás is
Ha Károly így dönt, hivatalos közleményt kell kiadnia, majd a parlament mindkét házának el kell fogadnia egy úgynevezett lemondási törvényt – utána mondhat le Vilmos herceg javára, aki V. Vilmos néven lépne trónra.
A trónról való lemondásra mindeddig egyetlenegyszer került sor a monarchia történetében,
1936-ban VIII. Eduárd tett így, aki korábban elvált amerikai kedvesét választott a trón helyett, ami kapcsán jókora botrány kerekedett, alkotmányos válsággal; így nem lenne túl jó optikája a dolognak, legalábbis egyelőre, elméletben.
Egyelőre mindez csak távoli rém, persze; amíg a cselekvőképtelenség fel nem merül, minden marad a régiben; a király minden feladatát ellátja, csak a fárasztó nyilvános ceremóniákat mondták le.
A király a helyén van.
***
Nyitóképen Károly király és Kamilla királyné; forrás: Henry Nichollis / AFP