Megvédte Magyarországot Izrael budapesti nagykövete
Yacov Hadas-Handelsman nyugdíjba vonulása alkalmából beszélt Magyarországgal kapcsolatos tapasztalatairól.
Amerika közben figyelmeztette Izraelt: egy nem jól előkészített katonai manőver katasztrófába torkollhat.
Benjamin Netanjahu pénteken arra utasította az izraeli védelmi erőket (IDF), hogy dolgozzák ki a palesztin lakosság kitelepítését Rafahból, illetve a Hamász elleni hadművelet utolsó fázisát. Az izraeli miniszterelnöki hivatal közleménye szerint
a Hamász négy alakulata húzódott vissza a városba és környékére
az észak felől fokozatosan dél felé vonuló izraeli katonai nyomás elől, ezek megsemmisítése Izrael háborús célja, ezért ezeket a palesztin erőket nem hagyhatja ebben a szegletben, nehogy egy jövőbeli újabb támadásra legyenek képesek.
Egy neve elhallgatását kérő izraeli tisztségviselő a Reuters-nek elmondta: az izraeli erők segítenek a palesztin lakosságnak visszatelepülni északra, ahonnan többségük az északi területek korábbi harcai elől délre menekültek.
Az északi területeket az IDF már részben megtisztította a Hamász katonai infrastruktúrájától.
Sporadikus harcok zajlanak a Hamász megmaradt egységei és az izraeli hadsereg között az északi területen is, a fő hadművelet jelenleg a déli-középső területen, Han Júnisz településen zajlik. A katonai tervről szóló híradás két nappal azután jelent meg, hogy Netanjahu elutasította a palesztin szervezet tűzszüneti javaslatát.
Joe Biden amerikai elnök jelezte: az új izraeli szárazföldi akció „már sok lesz",
Washington nem tudja támogatni azt, ha nem lesz tekintettel a civil lakosság humanitárius helyzetére.
A Palesztin Hatóság közleménye szerint Izrael valódi szándéka az, hogy a gázai palesztinok egy részét szülőföldje elhagyására kényszerítse. „Az evakuáció a biztonságot és békét fenyegeti a régióban, minden vörös vonalat átlép" - áll a palesztin elnöki hivatal nyilatkozatában. Antonio Guterres ENSZ-főtitkár figyelmeztetett: egy újabb izraeli hadművelet következtében egy „humanitárius rémálom" következhet be a városban.
Nemzetközi segélyszervezetek is rámutatttak, hogy a Gázai övezet egyetlen egyiptomi határátkelőjével rendelkező településről képtelenség záros határidőn belül kitelepíteni a több százezres menekült-tömeget, így ha egy izraeli katonai akció úgy kezdődne el, hogy lakosok tömegei tartózkodnak a háborús tereppé nyilvánított területen, az óriási emberáldozattal, polgári lakosok ezreinek halálával járhat.
A 2,3 milliós palesztin enklávé déli részén fekvő városban közel másfél millió ember zsúfolódik össze, egy részük ideiglenes menekülttáborokban a határ közvetlen közelében. Az ott dolgozó nemzetközi segélyezők szerint katasztrofális a helyzet, nincs elég doktor, gyógyszer, élelem, a szennyezett ivóvíz és a betegségek miatt nagy a fertőzésveszély.
--
Nyitóképünk csupán illusztráció! Fotó: Israeli Government Press Office / ANADOLU / Anadolu via AFP