A cseh gazdák százai traktorokon és más mezőgazdasági gépeken a Szlovákiába, Lengyelországba és Németországba vezető határátkelőkre vonultak.
Az Európai Unió mezőgazdasági politikája ellen tiltakoztak csütörtökön forgalomakadályozó demonstrációkkal a négy visegrádi ország, valamint Lettország és Litvánia gazdaszervezetei. A tiltakozásokat a bolgár, a horvát, a román és a szlovén gazdák képviselői is támogatták. A közép- és kelet-európai gazdáknak kifogásaik vannak az EU Zöld Megállapodása (Green Deal) teljesítésének feltételei, valamint az adómentes mezőgazdasági termékek behozatala ellen Ukrajnából és Dél-Amerikából.
A cseh gazdák százai traktorokon és más mezőgazdasági gépeken a Szlovákiába, Lengyelországba és Németországba vezető határátkelőkre vonultak,
és délelőtt rövid időre teljesen leállították, majd akadályozták a közúti forgalmat. A helyi rendezvényeken kívül a cseh, a magyar és a szlovák gazdák képviselői találkozót tartottak a dél-morvaországi Hodonínban, hogy közösen adjanak hangot elégedetlenségüknek.
Az agrárkamarák által a cseh-szlovák határátkelőhöz megszervezett tiltakozó nagygyűlésre meghívást kapott Marek Vyborny cseh és Richard Takác szlovák mezőgazdasági miniszter is. A rendezvényre érkezett magyar gazdák „Európa ébredj fel!” és „STOP az ukrán gabonának!” feliratú angol nyelvű transzparensekkel, míg a szlovákok sípokkal tiltakoztak – írta a CTK hírügynökség.
„Önmaguk ellenségei lennének a cseh gazdák, ha nem támogatnák a mezőgazdasági területek nagyobb védelmét.
Az uniós Zöld Megállapodást azonban úgy kell bevezetni, hogy annak adminisztrálása ne okozzon problémákat a gazdáknak, s ne veszélyeztesse a mezőgazdasági termelés fenntartását” – olvasható abban a közleményben, amelyet a tiltakozásokat megszervező Cseh Agrárkamara és az őt támogató szervezetek adtak ki a tüntetések után.
Marek Vyborny cseh mezőgazdasági miniszter úgy nyilatkozott, hogy megérti a gazdák tiltakozását az EU agrárpolitikája ellen. „A túlzott adminisztráció és több irreális követelmény engem is zavar” – szögezte le újságírók előtt. Hangsúlyozta, hogy a tiltakozó gazdák nézeteit tolmácsolni fogja a szakminiszterek következő találkozóján Brüsszelben. Jan Dolezal, a cseh agrárkamara elnöke azt mondta:
a tüntetéseken összesen mintegy háromezer mezőgazdasági gépet vonultattak föl, a tiltakozó gazdák száma pedig országos szinten öt-hatezer volt.
A határátkelőknél megtartott akciók mellett gazdák százai vonultak gépeikkel a cseh nagyvárosok utcáira, és ott is akadályozták a forgalmat, hogy felhívják a figyelmet az agrárium problémáira.
Nyitóképünk illusztráció: Kormányuk és az Európai Unió mezőgazdasági politikája ellen tiltakozó görög gazdák tüntetésük végeztével távoznak a parlament athéni épülete elől, a Szintagma téren 2024. február 21-én. MTI/EPA/ANA-MPA/Alexandrosz Beltesz