Pengeélen táncol Ukrajna támogatása: elkaszálta a Biden által sürgetett javaslatot az amerikai szenátus
Hiába sürgette Joe Biden amerikai elnök a tervezet elfogadását, az csúfosan megbukott az amerikai szenátusban.
Mike Johnson, a képviselőház elnöke szerint hetekbe vagy hónapokba telhet, mire a kongresszusból a jogszabályt Joe Biden elnök asztalára kerül, ha egyáltalán eljut odáig.
A szenátus – washingtoni idő szerint – kedden kora reggel szavazással elfogadta a 95,3 milliárd dolláros (34 ezer milliárd forint) „külföldi segélytörvényt”, amely Ukrajnának és Izraelnek nyújt támogatást – közölte a CNN.
A törvényjavaslatot azonban bírálta a képviselőház elnöke Mike Johnson, Donald Trump korábbi elnök pedig jelezte, hogy ellenzi a törvényjavaslatot, és kijelentette hogy
az Egyesült Államoknak fel kellene hagynia a külföldi segélyek nyújtásával,
kivéve, ha azok hitel formájában történnek.
A törvényjavaslat 60 milliárd dollárt (21 ezer milliárd forint) tartalmaz Ukrajna támogatására, 14,1 milliárd dollárt (5 ezer milliárd forint) Izrael támogatására, 9,2 milliárd dollárt (3300 milliárd forint) humanitárius segítségnyújtásra és 4,8 milliárd dollárt (1700 milliárd forint) az indo-csendes-óceáni térségben működő regionális partnerek támogatására – közölte a szenátus előirányzat-kezelő bizottsága.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden közleményben üdvözölte a hírt, és köszönetet mondott „minden amerikai szenátornak, aki támogatta az Ukrajnának nyújtott folyamatos segítséget, miközben a szabadságért, a demokráciáért és a mindannyiunk számára fontos értékekért küzdünk”.
A szenátus azután fogadta el a jogszabályt, hogy a republikánusok a múlt héten megakadályoztak egy szélesebb körű törvényjavaslatot, amely a külföldi segélyeket a határvédelmi kiadásokkal kombinálta volna, mivel a republikánusok keveselték az abban megállapított határvédelmi intézkedéseket.
A javaslatra azonban rögös út vár még a képviselőházban, ahol a Donald Trumphoz közel álló keményvonalas republikánusok ellenzik a jogszabályt.
Hétfői nyilatkozatában Johnson bírálta a törvényjavaslatot a határvédelmi rendelkezések hiánya miatt, mondván, hogy a szenátusnak „vissza kellett volna térnie a tárgyalóasztalhoz, hogy a jelenlegi törvényjavaslatot úgy módosítsa, hogy az valódi határbiztonsági rendelkezéseket tartalmazzon, amelyek valóban segítenének véget vetni a [déli határon] folyamatban lévő katasztrófának”. Johnson egyértelművé téve, hogy
hetekbe vagy hónapokba telhet, mire a kongresszusból a jogszabályt Joe Biden elnök asztalára kerül”
– ha egyáltalán eljut odáig.
J.D. Vance ohiói republikánus szenátor a vita során kijelentette, hogy az Egyesült Államoknak vissza kellene vonulnia a konfliktusból, és segítenie kellene a konfliktus lezárásának közvetítésében Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Megkérdőjelezte annak „bölcsességét”, hogy az Egyesül Államok továbbra is támogassa Ukrajnát, amikor Oroszország elkötelezettnek tűnik a konfliktus évekig tartó folytatása mellett.
Ezt is ajánljuk a témában
Hiába sürgette Joe Biden amerikai elnök a tervezet elfogadását, az csúfosan megbukott az amerikai szenátusban.
***
Nyitókép: Getty Images / Anton Petrus