Akárcsak a főnöke, nem húzta az időt az új amerikai külügyminiszter sem
Körlevelet kaptak a világ minden táján működő amerikai külképviseletek a mai napon.
Irán jövőbeni tervei között szerepel, hogy katonai jelenlétét és befolyását az Antarktiszra is próbálja majd kiterjeszteni.
Sajtóhírek szerint az Egyesült Államok 6 milliárd dollár iráni pénzt szabadított fel, hogy ezzel segítse finanszírozni a Hamász Izrael elleni támadását. Ebrahim Raisi, ki is gúnyolta Bident, és kijelentette, hogy rezsimje „ahol szükségük van rá”, fel fogja használni a hatalmas összeget – írta meg a Magyar Nemzet.
Tulajdonjogaink vannak a Déli-sarkon. Azt tervezzük, hogy felvonjuk a zászlónkat, és katonai és tudományos munkát végzünk
− nyilatkozta szeptember végén az iráni haditengerészet parancsnoka, Shahram Irani.
A lap szerint kérdéseket vet fel, hogy vajon az a 6 milliárd dollárnyi szankciókönnyítést, amit a Biden-kormány az Izrael elleni terrorcselekmény előtt a teheráni uralkodónak adott, vajon szerepet játszhat-e Irán ezen terveinek végrehajtásában.
Bár az amerikai kormány határozottan cáfolja, hogy a felszabaduló forrásokat Irán felhasználhatná egy saját bázis kiépítésére az Antarktiszon, a sajtó és a nemzetközi elemzők már jóval megosztottabbak a kérdésben.
„Irán jövőbeni terve, hogy katonai jelenlétét és befolyását az Antarktiszra próbálja kiterjeszteni, nem csak a többoldalú egyezményeket sértené ebben a kérdésben, hanem folytatja a rezsim agressziós tendenciáját szerte a világon” − mondta Yonah Jeremy Bob, a Target Tehran szerzője.
Bár az Antarktisz-szerződés (amely 1961-ben lépett hatályba) világosan kimondja, hogy egyetlen nemzetnek sem lehet területi igénye a területen, fontos megjegyezni, hogy Irán nem írta alá a szerződést.
***
Nyitókép: Hongjie Han / Getty images