Pár napja még felháborodott a memóriazavaros feltételezéseken, ma már kész átvenni Biden helyét Kamala Harris
Gyorsan árnyalta álláspontját az alelnök.
A demokrata szimpatizánsok háromnegyede túl öregnek gondolja Bident, ahogy a pártelit egy része is megbánta már a támogatását.
„Készen állok rá, hogy szükség esetén leváltsam Joe Biden elnököt. Ez nem kérdés” – nyilatkozta néhány napja a Wall Street Journalnak Kamala Harris.
Az amerikai alelnök ezt arra reagálva jelentette ki, hogy
az amerikai közvéleményben egyre több az aggódó hang Biden idős kora, illetve memóriaproblémái miatt.
Mindez most, az amerikai elnökválasztások választások közeledtével alapvető kérdéssé válhat, beszédes adat, hogy még a demokrata szimpatizánsok háromnegyede is túl öregnek gondolja Bident, addig a nála mindössze négy évvel fiatal Trumpról a republikánusokkal szimpatizálóknak csak a harmada vélekedik így.
Ezt is ajánljuk a témában
Gyorsan árnyalta álláspontját az alelnök.
Joe Biden korával foglalkozott néhány nappal ezelőtt a Die Zeit is, a német lap szerint a demokrata elit „már bánja”, hogy 2022-ben nem vették figyelembe, hogy Biden jelöltségének már az akkori felmérésekben sem volt többségi támogatottsága.
A Mennyi idős a túl idős? című elemzés leszögezi:
a Demokrata Párt választói mindezzel egyértelműen kinyilvánították, hogy 2024-ben Biden már „nem kell”.
A jelenlegi amerikai elnök viszont mintha meg sem hallaná a kritikákat, ismét indul a választáson, és ebben – írja a Die Zeit – bűntársa a demokrata elit: „a Demokrata Párt vezetői megállapodtak abban, hogy a 81 évest senki ne hívja ki”.
Az újság washingtoni tudósítója, Johanna Roth szerint viszont a pártvezetők ezt a döntésüket már valószínűleg megbánták. Különösen amióta nyilvánosságra került a Biden szabálytalan dokumentumkezelési ügyéről szóló ügyészi jelentés, amelyben az elnököt így említik:
„jószándékú öregúr rossz memóriával”.
Roth szerint mindez a „jobboldali lejáratókampány” eredménye; Trump és más republikánusok már akkor is demensnek nevezték Bident, amikor annak testi-szellemi fittségéről semmilyen vita nem volt.
Egyébként ekkor még Kamala Harris is úgy nyilatkozott, hogy Biden emlékezőképességére megjegyzést tenni „felesleges” és „politikailag motivált” dolog.
Az ő hirtelen megváltozó véleményéből is látszik ugyanakkor,
hogy a demokratáknak egyre sürgősebben szükségük van valamilyen B tervre arra az esetre, ha Biden kezét mégis el kellene engedniük.
Kamala Harris kézenfekvő választásnak tűnne, korban is ideális a maga 59 évével, ám régóta népszerűtlen. A Biden mögötti casting tehát továbbra is nyitott, az előválasztások folytatódnak. A jelöltek között több név is felmerült, például a Kaliforniát kormányzó Gavin Newsomé, aki viszont még a saját pártján belül is túl liberálisnak gondolnak az óvatos Bidenhez képest.
Január 23-án a republikánus előválasztások első helyszíneként Joe Biden könnyű győzelmet aratott Dél-Karolina államban, ami azonban még nem jelent semmit: két kihívójának – Dean Phillips kongresszusi képviselő és Marianne Williamson kaliforniai író – támogatottsága eleve messze nagyon elmaradt az elnökétől.
A hivatalos elnökjelöltek személyét az államok delegáltjai, az előválasztások eredménye alapján véglegesítik.
Mindeközben Robert Hur különleges ügyész, aki a Joe Biden elnök titkos dokumentumkezelési ügyét vizsgálja, márciusban fog tanúvallomást tenni a kongresszus előtt – közölte a BBC.
Nyitókép: Jim Watson/AFP