Egy brit politikai tanácsadó elmagyarázza, miért lehet a Fidesz 14 éve hatalmon
Edward M. Druce hat pontot sorol fel, amely alapján sikeresen működik a magyar kormány, s szerinte mindezt a britek is megtanulhatnák.
A brüsszeli lap szerint a magyar miniszterelnök az egyetlen, aki nyilvánosan szembe mer menni az Európai Bizottsággal.
Meg tudja valaki állítani Ursula von der Leyent? – ezzel a címmel közölt cikket hétfő reggel a POLITICO, amelyben az Európai Bizottság következő vezetőjének személyét latolgatják. Természetesen nem maradhatott el a magyar miniszterelnök felemlegetése sem.
A POLITICO azt írja, a Bizottság már régóta áll szemben Orbán Viktorral, aki nem zárkózik el attól, hogy hangot adjon a kritikájának. „Gyakran úgy tűnik a közvélemény számára, hogy Európát a Bizottság és annak elnöke irányítja” – mondta nemrég Orbán Viktor a brüsszeli lap szerint. „Úgy gondolunk rá, és úgy olvassuk a szavait, mintha Európa vezetője beszélne – holott ő valójában a mi alkalmazottunk, a mi fizetett alkalmazottunk, akinek az a dolga, hogy végrehajtsa a döntéseinket” – idézik tovább a magyar kormányfőt.
A brüsszeli lap szerint „Orbán Viktor, akinek önmagában nem lenne hatalma megakadályozni Ursula von der Leyen jelölését, talán az egyetlen vezető, aki ilyen nyilvános nyilatkozatokat tesz”. Hozzáteszik,
de mint Brüsszelben gyakran, ebben az esetben sem lehet tudni, hányan rejtőznek mögötte.
Több francia tisztségviselő szerint Emmanuel Macron francia elnököt irritálják von der Leyen ismételt függetlenségi megnyilvánulásai. Az Izrael-Hamász háborúval kapcsolatos kezdeményezéseit Párizsban „kampány előtti” „személyes PR-törekvésnek” tekintették – mondta egy francia diplomata.
„Azt hiszi, hogy nincs főnöke” – tette hozzá a diplomata. „Ha mi nem tudjuk őt irányítani, akkor irányítás alá kell vonni” – olvasható a POLITICO hasábjain.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher