Ezért rúgta ki a pártelnök munkatársát az AfD
Hát persze, hogy az indok az a fránya bevándorlás.
A Correctiv magát közérdekű médiavállalkozásként tünteti fel, amelynek célja a demokrácia erősítése az oknyomozó, illetve tényfeltáró újságírás eszközeivel.
Tízezrek tüntettek hétvégén az egyre népszerűbb (egyes felmérések szerint 2024-ben biztosan tartományi választást nyerő) Alternatíva Németországért (AfD) párt ellen, miután kiderült: a párthoz kötődő személyek részt vettek egy novemberi, Potsdamban tartott találkozón, ahol felmerült a Németországba beérkezett migránsok visszatoloncolása.
A pártvezetés elhatárolódott a munkatárstól, sőt ki is rúgták a hír hallatán. Közben az Alice Weidel vezette párt egyre-másra dönti a népszerűségi rekordokat: egy év eleji felmérés szerint már minden negyedik német rájuk szavazna, (eddig egyetlen választáson sem mentek 15 százalék fölé - a szerk.) és népszerűbbek, mint a három kormányzópárt egyenként – csak az éppen ellenzékbe szorult CDU előzi meg őket.
Ezt is ajánljuk a témában
Hát persze, hogy az indok az a fránya bevándorlás.
Ezért sem jött jól a visszatoloncolási botrány az AfD-nek. Az események mögött azonban megintcsak felsejlik a pártot szabályosan üldöző mainstream média, és a Soros-hálózat is.
Az Infostart cikke szerint a potsdami találkozóról beszámoló Correctiv nevű portál tízéves történetét ugyanis végigkísérték a heves viták és az indulatok.
Ezt is ajánljuk a témában
Tüntetések voltak Frankfurtban, Hannoverben, Kasselben, Dortmundban, Wuppertalban, Karlsruhéban, Nürnbergben és más városokban is.
Az induláskor a fő támogatója a Brost Alapítvány volt, amely hárommillió eurós induló finanszírozást is biztosított számára az első három évre. Az alapítványt 2011-ben alapította végakaratával Anneliese Brost, aki egyebek között a Westdeutsche Allgemeine Zeitung alapítója is volt.
A non-profit szervezet elsősorban Ruhr-vidéki projekteket támogat.
Ezt is ajánljuk a témában
Folyamatosan nő a jobboldali párt népszerűsége, a taglétszám már meghaladja a 40 ezret.
A Correctiv másik nagy támogatója a baloldali Der Spiegelt megalapító Rudolf Augsteinről elnevezett alapítvány volt, de a rendszeres támogatói között ott van a Deutsche Telekom, a Google németországi leányvállalata vagy a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítvány. Az elérhető legutóbbi jelentése szerint 2021-ben a Correctiv legnagyobb bevétele az 1000 euró alatti egyéni befizetésekből, az itthon már elhíresült „mikroadományokból” származott, ez elérte az 1,3 millió eurót, a legnagyobb ismert támogatója az eBay-alapító Pierre Omidyar által létrehozott Luminate – Omidyar Network Alapítvány több mint 400 ezer euróval, majd utána a Schöpflin Alapítvány, az Adessium Alapítvány, a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítvány és a Rudolf Augstein Alapítvány.
A portál magát közérdekű médiavállalkozásként tünteti fel, amelynek célja a demokrácia erősítése az oknyomozó, illetve tényfeltáró újságírás eszközeivel. Ars poeticája, hogy az újságírásnak a társadalomban alapvető kritikus és ellenőrző funkciója van.
Ennek jegyében pedig hosszú távú kutatásokat végez.
Az Afd-t sem először találták meg: pár éve azt derítették ki a pártról, hogy szabálytalanul jutott támogatáshoz a 2017-es választás kampányában: több részletben 130 ezer euró érkezett egy svájci gyógyszeripari vállalkozástól a párt Bodensee járási szervezetének számlájára.
Bár az AfD visszafizette a pénzt, így is a 130 ezer euró többszörösére bírságolták meg a jogtalan cselekedet miatt.
Nyitókép: Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency/Getty Images