500 éve élnek magyar csoportok Afrikában, máig őrzik identitásukat
Számukat több tízezerre teszik, eleik szokásait a mai napig tartják.
Virágzik a feketepiac.
Megdöbbentő tényekre világított rá egy francia lap, amely az Afrikából Európába csempészett majomhús iráni megnövekedett keresletről készített összefoglalót. Mint írják, egyre nagyobb a libériai dzsungelben lemészárolt és a párizsi Charles de Gaulle repülőtérre szállított majomhús mennyisége, virágzik az illegális csempészet.
Libéria északnyugati részén komoly problémát okoz a hatóságoknak a majmokkal való kereskedés, a helyiek külön hálózatot hoztak létre az élő állatokkal és a húsukkal való kereskedés érdekében. A közösségi oldalakon számos erre szakosodott csoportban vásárolhatnak az érdeklődők, sőt, Franciaországba is rendszeresen szállítanak. A vámtisztek naponta több tucat kilónyit foglalnak le az afrikai országokból érkező járatokról – a helyzet ráadásul egyre rosszabb: 2023 rekordév volt a csempészeknél!
A fő probléma, hogy védett fajokról van szó, így alapvetően tilos a vadászatuk és a fogyasztásuk is, nem utolsó sorban pedig egészségügyileg is veszélyeket hordoz.
Egy elefántcsontparti, aki itt majomhúst eszik, kicsit olyan, mint egy francia, aki camembert-t eszik az Egyesült Államokban, ahol az tilos.
Tegyük hozzá, hogy itt védett fajokról van szó. A nyugat- és közép-afrikai diaszpóra tagjai számára ezeknek a húsoknak a fogyasztása mindenekelőtt meghitt, családi dolog” − hangsúlyozza Fabrice Gayet vámellenőr.
Megrendelésre rövid időn beül szállítanak a kereskedők, azt írják, egy átlagos majom 38 euró, egy nagyobb példány pedig 58 euró.
Fotó: Michal Cizek/AFP