Az EU 2024 elején az újabb amerikai cseppfolyós gáz-szállítmányokra vár.
Az LNG-utánpótlás meghatározó az európai gazdaság működtetése szempontjából, miután az Oroszországra kivetett szankciók és a megsürgetett energetikai diverzifikáció miatt a legtöbb európai gazdaság levált az orosz földgáz-szállításokról: az EU 2021-ben egyharmadával csökkentette az orosz gázimportot, míg egy évvel később a kieső tételeket azzal pótolta, háromszorosára növelte az amerikai importot.
Az amerikai LNG-nek oroszlánrésze volt abban, hogy a nyugat-európai gáz- és áramárak nem szálltak el a háború első évében.
Az amerikai energetikai minisztérium hagyja jóvá a külföldi LNG-szállításokat, a Biden-kormányzat azonban jelenleg a szénalapú nyersanyagok forgalmazásának visszafogásán gondolkodik – a december dubaji klímacsúcson tett fogadkozásaival összhangban egyébként –, mert eleget kíván tenni környezetvédelmi elhatározásának, miszerint csökkenti a károsanyag-kibocsátást.
Ezzel ugyanakkor nagy fejfájást okoznak európai partnereiknek, amelyek az amerikai földgáz-utánpótlás érkezésére várnak – írja az Euractiv, hozzátéve, hogy
ha tartósan kevesebb lesz az amerikai szállítás, az fel fogja verni az energiahordozók piaci árait.
Az EU tervei között az szerepel, hogy 2050-re eléri az „éghajlat-neutralitást”, de nem tűzött ki maga elé konkrét menetrendet, hogy mikor szándékozik teljesen megválni a földgáz hasznosításától. Szakértők szerint legalább még egy évtizedig az amerikai nyersanyagokra lesz ráutalva, ez adatszerűen igazolt: míg 2021-ben csak az amerikai kitermelés 5 százaléka irányult az európai piacra, addig jelenleg 20 százalékos ez az arány.
A háború megindulása után az európai diverzifikációt sürgetve Amerika többször megígérte, hogy az amerikai LNG Európa rendelkezésére fog állni, még akkor is, ha az export miatt az amerikai tartalékok fogynak, és a kitermelés költségei az infláció miatt az exportőr számára növekednek - a Biden-kormányzat politikai döntést hozott, amikor az EU mögé állt a földgáz-utánpótlással, és pontosan tudta, hogy ígéretének esetleges jövőbeli megszegése a kétoldali kapcsolatok romlásához vezethet.