Nagyon nem akart, de végül csak lemondott a Harvard antiszemitizmust el nem ítélő, plagizáló rektora
Claudine Gay búcsúüzenetében azt írta: „ez a Harvard érdeke”.
Ahol korábban hegycsúcs állt, ott most kráter van.
„Írtam egy cikket a Harvardról és annak elnökéről, Claudine Gayről, amikor kedd délután megjelent a hír, miszerint lemondott, miután újabb plágiumgyanú merült fel a publikált munkáival kapcsolatban. Szeretném itt is aláhúzni, amit ebben a cikkben állítottam: »Az eltörlés kultúrája kivétel nélkül minden esetben visszatetsző, és az alkalmazása általában véve is tévedésnek tekintendő. Ha Gaynek mennie kell, akkor annak komoly mérlegelés után kell megtörténnie, több tapintatosság mellett, illetve csak azt követően, hogy a hozzám hasonló véleményvezérek már nem írnak róla.« Nos, igen...
A Harvard előtt álló kérdés valójában sosem az volt, hogy Gaynek le kell-e mondania. Hanem az, hogy miként kerülhetett egyáltalán a posztjára,
mégpedig a Harvard újkori történelmében szinte példátlan gyorsasággal. Hogyan kapaszkodhatott fel az amerikai akadémiai élet csúcsára olyasvalaki, akinek annyira vérszegény tudományos múltja van, mint neki?
Gay soha egyetlen könyvet sem írt, az elmúlt 26 évben mindössze 11 folyóiratcikket publikált, és nem volt semmilyen úttörő hozzájárulása a szakterületéhez.
Nos, a válasz erre a kérdésre szerintem a következő: ahol korábban hegycsúcs állt, ott most kráter van. Ez a kráter akkor keletkezett, amikor a felsőoktatás társadalmi igazságosságra épülő modellje, amelynek középpontjában jelenleg a sokféleség, a méltányosság és a befogadási törekvések állnak, felrobbantotta azt a kiválóságra épülő modellt, amelynek fókuszában viszont a szellemi érdemek eszméje állt – és amely elsősorban a tudásra, a felfedezésre és az eszmék szabad versenyére alapozódott.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
Claudine Gay búcsúüzenetében azt írta: „ez a Harvard érdeke”.
Ezt is ajánljuk a témában
A kapitalizmus szócsöveként ismert liberális újság szerkesztőségi vezércikkben támadja az amerikai kulturális forradalmárokat, jakobinusokról és puccsról beszélve. A WSJ úgy látja: „Ha a liberálisok nem állítják meg a jakobinus baloldalt, egy olyan politikai ellencsapás és társadalmi törés fog bekövetkezni, amihez képest Donald Trump elnöksége csak egy teadélutánnak fog látszani”.
Nyitókép: Stephanie Mitchell / Harvard University / AFP