Egy felmérés szerint a németek arra számítanak, hogy 2024-ben lesz AfD-s miniszterelnök
Folyamatosan nő a jobboldali párt népszerűsége, a taglétszám már meghaladja a 40 ezret.
Miközben a Scholz-kormány népszerűsége mélypontján van, egy sor választási szabálytalanság miatt meg kell ismételni a 2021-es szövetségi választásokat Berlin egyötödében. Eljött a CDU nagy pillanata?
Tavaly december 19-én a Szövetségi Alkotmánybíróság (BVerfG) érvénytelennek nyilvánította a 2021-es választás eredményeit Berlin tartomány 2256 választókerületéből 455-ben, vagyis az összes bő ötödében; minderre február 11-én kerül majd sor.
Mi volt a probléma?
455 körzetben, ami mintegy 550 ezer szavazót(!) érint,
A két évvel ezelőtt győztes Scholz-féle „jelzőlámpa-koalíció” természetesen nem siettette a történtek kivizsgálását, az ellenzékbe szorult CDU/CSU pedig követelte a teljes szövetségi államban (Berlin és környéke szövetségi állam is, nem csak főváros) a voksolás megismétlését.
Végül a választást csak a szabálytalanságokkal bizonyítottan érintett körzetekben ismétlik meg (beleértve a külföldön élők levélszavazatait).
Miért izgalmas ez?
Mint arra az Euractiv elemzése rámutat (és lapunk részletesebben meg is írta, például itt), a kormánypártok népszerűsége történelmi mélyponton van (a CDU-é egymagában lényegében ugyanakkora mint a három kormánypárté.
Ezt is ajánljuk a témában
Folyamatosan nő a jobboldali párt népszerűsége, a taglétszám már meghaladja a 40 ezret.
Éppen ezért a CDU vérmes reményekkel tekint a februári voksolás elé, ahol az optimistábbak szerint csak le kell aratni Scholzék bukdácsolásának gyümölcseit; s ugyanezen okból kifolyólag a CDU arra biztatja a résztvevőket, hogy „mutassanak stop-jelet” a jelenlegi kancellárnak és csapatának.
Carsten Linnemann, a CDU főtitkára ki is mondta: „lehetőségként nézünk a megismételt választásokra,
piros lámpát akarunk villantani Scholz hárompárti kormányának, és most a berlinieknek van lehetősége arra, hogy ezt világossá is tegyék”.
Minden okuk meg is van erre, hiszen tavaly Berlinben a szintén megismételt – teljes tartományi parlamenti – választásokon egyértelműen a CDU győzött, így Kai Wegner lett az első nem szocdem polgármester több mint két évtized után – teszi hozzá az Euractiv.
Mi lesz, ha összejön nekik?
A lap szerint a CDU azt is reméli, hogy a berlini példa ragadós lesz azzal, hogy a választók megbüntetik Scholzékat. A gyalázatos pártpreferencia-mutatók mellett még beszédesebb a tény, hogy egy decemberi felmérés szerint
a válaszadók mindössze 17%-a nyilatkozott úgy, hogy elégedett a szövetségi kormány teljesítményével, míg 82%-uk kevésbé vagy egyáltalán nem elégedett.
A koalíció munkáját egyébként is számos vita és konfliktus kísérte, a legutóbbi az emlékezetes alkotmánybírósági vétó a COVID-helyreállítási források zöldprojektekbe való átcsatornázásáról, ami költségvetési katasztrófát vetített előre.
Ezt is ajánljuk a témában
Foltozná, foltozgatná a berlini vezetés a költségvetésen tátongó, egyharmad magyar GDP-nyi lyukat, de a taláros testület nem engedi. Közben háromból két német cég már külföldre szökne.
Linnemann a lap szerint ki is jelentette, jelenleg minden közvélemény-kutatás a koalíció bukását jósolja.
Az is igaz ugyanakkor, hogy nem csak a CDU profitál a kormány népszerűtlenségéből.
Ki lehet a nevető harmadik?
Míg az országos közvélemény-kutatásban a CDU vezet 32 százalékkal, addig a szélsőjobboldalinak bélyegzett AfD a második 21 százalékkal
ezzel megelőzve szintén az összes kormánypártot (a Zöldek 15, Scholz SPD-je 14, a liberális FDP 4 százalékot kapna egy most megrendezett választásokon).
A vereségnek is vannak előképei: Scholzék Bajorországban és Hessenben is óriásit hasaltak, mint az Euractiv megjegyzi,
a szocdemek mindkét államban a második világháború óta a legrosszabb eredményt érték el.
És közelegnek az EP-választások, emellett szeptemberben járulhatnak urnák elé három kelet-németországi tartomány polgárai is, ott, ahol egyébként az AfD nem második, hanem első helyen áll; Szászországban 37 százalékkal – ez néggyel több, mint amit ott mértek a CDU-nak, és annyi, ami mellett
eltörpül Scholz SPD-jének 5 százaléka, vagyis a fő kormánypárt itt a parlamenti küszöb értéke körül billeg.
A népet DPA hírügynökségnek Saskia Eksen SPD-társelnök óvatosan úgy fogalmazott, hogy „a jelenlegi közvélemény-kutatások figyelmeztetésként szolgálnak számunkra”, illetve óvott az AfD jelentette veszélytől a demokráciára, a közjóra és persze a piacra.
Egyébként valóban, hozzátehetjük, hogy az AfD a következő kérdés: lehet-e ignorálni a polgárok negyedét-ötödét képviselő pártot? Esetleg betiltani, ahogy a szászországi Állami Alkotmányvédelmi Hivatal elnöke?
Ezt is ajánljuk a témában
Tovább növekszik a konzervatívok támogatottsága, a német mainstream egyre kétségbeesetten keresi a megoldást.
***
Nyitóképünkön a CDU hesseni tartományi kormányfője, Boris Rhein örül a választási eredményvárón. Forrás: ARNE DEDERT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP