Pánik Brüsszelben: Orbán Viktor lehet az Európai Tanács elnöke!
A Politico szerint ezt a 26 uniós tagállam vezetőinek többsége „kétségbeesetten szeretné elkerülni”.
Sokan megkérdőjelezik, hogyan tud majd egyszerre kampányolni és uniós kompromisszumokat tető alá hozni a belga liberális politikus.
Miután a napokban bedobta annak lehetőségét, hogy az Európai Tanács elnöki székét az év második felében a soros elnökséget ellátó Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor töltheti be, most azon kesereg a brüsszeli POLITICO, hogy a testület jelenlegi vezetője, az EP-választáson is induló Charles Michel a kampány idején elhanyagolja majd a fontos teendőit.
Ezt is ajánljuk a témában
A Politico szerint ezt a 26 uniós tagállam vezetőinek többsége „kétségbeesetten szeretné elkerülni”.
Pedig miközben Európához közel két háború is van, a volt belga kormányfő a lapnak nyilatkozó hivatalos források szerint mégis jobban törődik a saját politikai karrierjével, mint az EU egyik legfontosabb beosztásával. Michel munkatársai azzal védekeznek, hogy időben jelezték a politikus szándékait, ám a POLITICO névtelen brüsszeli informátorai szerint
valójában csak barátjával, a szintén liberális Emmanuel Macron francia elnökkel közölte, mire készül,
az uniós illetékeseknek, illetve azok serpáinak legfeljebb egy e-mailt küldött. Háborog is most mindenki rendesen.
A cikk diplomatákra hivatkozva azt is felveti: az EP-képviselőjelölti és az ET-elnöki pozíció összeférhetetlen. Az már kiderült, Michel hogyan hárítaná el az „Orbán-veszélyt”, vagyis annak lehetőségét, hogy miután elnyeri a székét júniusban az Európai Parlamentben, az ügymenet szerint a novemberig tartó elnöki mandátumát át kellene adnia a magyar miniszterelnöknek. Most a jelek szerint a brüsszeli elégedetleneket is meg kellene nyugtatnia. Már ha sikerül.
Ezt is ajánljuk a témában
A Jog és Igazságosság lengyel párt alelnöke szerint Michel személyesen akadályozná meg Magyarország soros elnökségét annak érdekében, hogy ne Orbán Viktor legyen az Európai Tanács ideiglenes vezetője az év második felében.
„Az Európai Tanács nem hagyhatja magát eltéríteni egy kampány miatt. Ez tiszteletlenség a testülettel szemben” – fogalmazott egy névtelenséget kérő brüsszeli hivatalnok. Egy diplomata szerint a tagállami vezetőkkel bizonyosan nem konzultált előzetesen a döntéséről Michel, a fővárosokban akkor értesültek a lépésről, amikor a média is elkezdett már cikkezni róla. A lett külügyminiszter, Krišjānis Kariņš erről nyilatkozott is a lapnak, mondván, nehézségeket okoz majd a két szerep összeegyeztetése.
Michelnek ugyanis a kampányidőszakban a belga liberálisok oldalán egyszerre kell majd korteskednie, miközben a 27 tagállam vezetői között menedzseli a kompromisszumok kialakítását, érvel a cikk szerzője.
Két hivatalnok ráadásul amiatt is aggódik, hogy a jelenlegi, igen befolyásos pozícióját majd a következő posztja megszerzéséhez is felhasználja, nevezetesen az ET-elnökséggel járó pénzeket csatornáz be a kampányára. Ennek kapcsán felidézik, milyen gigászi összegeket emésztenek fel Michel hivatalos diplomáciai útjai, amit korábban a POLITICO is szóvá tett.
A tanácsi elnök csapatának tagjai természetesen fogadkoznak, nem használják majd kampánycélokra a hivatali keretet, ám az bizonyos, hogy biztonsági védelemre nem kell majd költenie a liberális politikusnak.
Igazán bonyolult azonban akkor lesz a helyzet, amikor az EP-választás után két csúcson is találkoznak az EU állam- és kormányfői, ahol is többek között épp az Európai Tanács, no meg az Európai Bizottság vezetőiről kell majd dönteniük az előbbi testület elnökének koordinálásával, akinek a POLITICO szerint kulcsszerepe lenne a kompromisszumok megszületésében. Csakhogy ő, mármint Michel ekkorra már alighanem az Európai Parlament tagja lesz.
Luxemburg miniszterelnöke, Luc Frieden szerint Alexander De Croo belga miniszterelnök, aki június végéig az EU Tanácsának soros elnöki tisztét tölti be, átveheti Michel szerepét, vagy a vezetők ideiglenes jelöltet nevezhetnek ki a ciklus befejezéséig. A második féléves elnökséget vezető Orbánt nem említette.
Ugyanakkor
a német szociáldemokrata Jens Geier máris lemondásra szólította fel Michelt,
aki a jövő héten találkozik az EP tagjaival, hogy hűtse a kedélyeket, egyúttal előkészítse a következő, februári tanácsi csúcsot.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet