Korábban mi is beszámoltunk arról, hogy Donald Tusk vezette új lengyel kormány beiktatását követően azonnal hozzálátott a médiaviszonyok átalakításához, a köztévé leváltott vezérigazgatója, Wojciech Surmacz szerint a jelenlegi kormány „törvénytelenül próbálja átvenni a PAP hírügynökséget, terrorizálja a szabad médiát és az újságírókat Lengyelországban”. Rónay Tamás, a Népszava újságírója azonban másképp látja a lengyel történéseket. Szerinte „Donald Tusk kormánya egyfajta sokkterápiával próbálja meg visszaállítani a régi demokratikus viszonyokat, köztük a közmédia függetlenségét”.
Cikkében azt írta, hogy amit most Lengyelországban látunk, az más formában, de hasonló folyamatként játszódott le az Egyesült Államokban Donald Trump, illetve később Brazíliában Jair Bolsonaro elnök választási veresége után, „amikor egy mestereségesen feldühített csoport próbálta megakadályozni a hatalomváltást”.
„A két volt államfőhöz és híveikhez hasonlóan Jaroslaw Kaczynski és pártja, a Jog és Igazságosság is képtelen méltósággal elfogadni a választási vereséget, belenyugodni abba: a választók más utat képzelnek el hazájuk számára”
– írta Rónay.
Úgy véli, hogy Lengyelországot a polgárháború réme fenyegeti és a PiS az utcán kezdett politizálni, melynek „álszentsége elképesztő méreteket ölt:
a demokrácia iránt aggódik, miközben azt saját maga építette le”.
Hozzátette: a párt ezt a csatát csak elvesztheti, a lengyelek nagy része elutasítja a nyilvánvaló puccskísérletet, folyamatosan esik a PiS népszerűsége.
„Legalább Varsóban képes a társadalom átlátni a szitán…” – fogalmazott.