Robert Fico a moszkvai látogatásáról: Ez üzenet Zelenszkijnek
Az ukrán elnök veszélyezteti Szlovákiát – véli a kormányfő.
Személyes találkozókon nem érzett feszültséget Orbán Viktorral.
Ódor Lajos korábbi szlovák miniszterelnökkel készített interjút a HVG, amelyben összehasonlították Magyarországot és Szlovákiát, kitértek arra is, hogy jobb-e a szlovák gazdaság és egészségügy, mint a magyar, és beszélt arról is, hogy miként lettek ellenségből legnagyobb barátok a magyar és szlovák nacionalisták.
Arra a kérdésre, hogy Szlovákia első magyar miniszterelnökeként sok támadásra számított-e, Ódor azt a választ adta, hogy a szlovák nacionalistáktól számított ilyenre, az viszont kicsit meglepte, hogy „a magyarok is támadták”. Utóbbit nem értette, hiszen „soha nem titkoltam a magyarságomat, csak a szlovákomon nem érződik annyira, hogy nem az az anyanyelvem”.
Az interjúban Ódor azt is elmondta, hogy a kilencvenes években nem történhetett volna meg, hogy egy magyar legyen a miniszterelnök, „de ma már nem nagy ügy, hogy ki milyen nemzetiségű”. „És nagyot fordult a világ a nacionalistákkal is.
20 évvel ezelőtt a szlovák és a magyar nacionalisták még a legnagyobb ellenségek voltak, most pedig a legnagyobb barátok”
– jegyezte meg a korábbi szlovák kormányfő.
A magyar miniszterelnökkel való kapcsolatáról kifejtette, hogy pár perces beszélgetésekre került sor kettejük közt, főleg a szlovák belpolitikáról. „Túl kevés idő állt rendelkezésünkre, és sok dolgunk volt, így megegyeztünk, hogy a külügyminiszter tartja a kapcsolatot a környező országokkal. Személyes találkozókon nem éreztem feszültséget Orbán Viktorral.
Úgy van, mint Ficóval: normálisan el lehet vele beszélgetni négyszemközt, aztán amikor kimegy a média elé, mondja a magáét”
– mondta Ódor Lajos.
Ódor kiemelte, hogy a közép-kelet európai régió nagyon homogén, „hasonló problémákkal küzdünk és hasonló megoldásokat találunk rájuk, és egyszer egyik, egyszer másik ország húzza a szekeret”.
Lengyelország, Magyarország, Szlovákia gyakorlatilag egy szinten van, igaz, a térség politikai egysége megbomlott, mert mindegyik ország inkább a saját külpolitikai kapcsolatait erősíti.
– hangsúlyozta Ódor.
A korábbi szlovák kormányfő szerint sokat fejlődött a régió az elmúlt harminc évben, de „könnyebb látványosan fejlődni akkor, amikor 50-60 százalékkal vagyunk lemaradva az uniós átlagtól”. Hozzátette: „Most a tudásalapú gazdaság felé vezető úton kellene elindulni”.
„Mivel le vagyunk maradva, még mindig a XX. századot építjük, miközben a XXI. század elfut előlünk. Félő, hogy megrekedünk egy közepesen fejlett szinten, az uniós átlag alatt”
– jegyezte meg Ódor az interjú végén.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher