Jelenleg az alapvető szolgáltatásokban legalább nem szenvednek hiányt az ott élők, ám az utak borzalmas állapota, a bezárt üzletek és elnéptelenedett családi házak tanúskodnak az elhúzódó háborúról.
A szebb napokat megélt munkácsi vár a Turul-szobortól megfosztva, lefejezve áll.
Távolabbról szemlélve pedig a magyar lakosság tömbszerűen csak a Bereg-vidékén van jelen (itt az MCC több száz fős beregszászi közössége továbbra is él), a távolabbi régiók mélyszórvánnyá váltak.
Magasságok és mélységek kettőssége Kárpátalja: a remény és a reménytelenség egymásmellettisége. Ugyanez igaz a kijevi kisebbségpolitikára, közeledés és távolodás dinamikája határozza meg az elmúlt éveket: a nemzetiségi kártya gátlástalan kijátszása, majd erőn felüli gesztusnak beállított gyenge engedmények. Megalkotnak egy végletekig soviniszta nyelvtörvényt, majd egyértelműen a külpolitikai játszma részeként mégis módosítják, hogy megmaradjanak a magyar nyelven való tanulás legalapvetőbb feltételei. Jótékony elnézéssel viszonyulnak a magyarellenes Baloha-klánt ámokfutására, majd visszahelyezik a kétszer meghurcolt iskolaigazgatót a megtépázott magyar intézmény élére.
Zelenszkij a választási kampányban felbukkan Kárpátalján, változással hiteget, majd Budapest ellen fordul retorikájában.
E kettősségek között kell józan külpolitikával utat találni. E dinamikák tehát óvatosságra és megfontoltságra intenek. Így
amikor Ukrajna uniós tagságáról álmodunk merészet, akkor annak a 100-120 ezres magyar közösségnek a sorsáról is gondolkodunk,
melynek tagjai jelenleg is a szülőföldjükön élnek. Ők és az a néhány tízezer, Kárpátaljáról elmenekült magyar, akik jobb időben visszatérnének a hazájukba, törékennyé tesznek minden diplomáciai lépést.