Újabb részletek a brüsszeli korrupciós botrányról
A hálózatban kétféle szereplő volt: azok, akik tisztában voltak a szervezéssel és a korrupcióval, és akik kötelességüknek érezték.
„Tudni akarjuk, hogy ki, hol és mennyivel pénzeli a civil szervezeteket” – mondta Dubravka Šuica, az Európai Bizottság demokráciáért és demográfiáért felelős alelnöke.
A külföldi szereplők növekvő rosszindulatú befolyásával kapcsolatos aggodalmakra válaszul az Európai Bizottság december közepén javaslatot tett egy „demokrácia védelmi” csomagra, amelynek fő célja, hogy feltárja a közvetett külföldi befolyást azáltal, hogy arra kötelezi az érdekvédelmi szervezeteket: hozzák nyilvánosságra, ki pénzeli őket – írja az Euractiv.
„Úgy gondoljuk, hogy egyeseket harmadik felek vagy harmadik országok finanszírozhatnak,
és tudni akarjuk, hogy ki, hol és mennyivel pénzeli a civil szervezeteket” – mondta Dubravka Šuica, a Bizottság demokráciáért és demográfiáért felelős alelnöke az Euractivnak adott interjúban.
Civil szervezetek bírálták az ötletet, arra hivatkozva, hogy az átláthatósági szabályok eszközként szolgálnak majd a tagállamok számára, hogy ellenőrizzék és korlátozzák a tevékenységüket.
A bizottsági irányelvek lényege, hogy keretet határoznak meg a tagállamok számára egy közös cél eléréséhez – írja az Euractiv. Az azonban, hogy ezt hogyan érik el, az az egyes államokon múlik.
Így minden ország maga alakíthatja ki a saját jogszabályait arra vonatkozóan, hogy miként érje el a civil szervezetek finanszírozásának átláthatóságát.
Az új törvény kritikusai attól tartanak: egyes országok visszaélhetnek azzal, hogy korlátozzák a civil szervezetek tevékenységét, és nyilvánosan megszégyenítsék őket, például külföldi ügynökként – az Euractiv szerint Magyarországot is felhozták példának a kritikusok. Šuica az Euractivnak elmondta: szerinte nincs miért aggódni.
A csomagot eredetileg év közepén kellett volna elfogadni, de a civil szervezetek panaszokat nyújtottak be.
„Azt hiszem, félreértették. Azt hitték, hogy ellenőrizni és felügyelni akarjuk őket, ami nem így van. Ez csak az átláthatóság növelését szolgálja” – mondta a lapnak a Bizottság alelnöke.
A horvát politikus elmondta: bízik abban, hogy az irányelvet még az európai választások előtt elfogadják.
Šuica hozzátette: a javaslat elsősorban az orosz és a kínai befolyást veszi célba, valamint azokat az aktorokat, akik jelenleg még rejtőzködnek.
Nyitókép: Unsplash/Guillaume Perigois
Ezt is ajánljuk a témában
A hálózatban kétféle szereplő volt: azok, akik tisztában voltak a szervezéssel és a korrupcióval, és akik kötelességüknek érezték.