Rutte pártjának külső támogatásával alakulhat meg a holland Wilders-kormány

2023. november 24. 22:32

A jelenlegi politikai matematika alapján a holland választásokat megnyerő jobboldali Szabadságpárt egy biztos koalíciós partnerre számíthat, de többségi kormányt nem fog tudni alakítani. Ha a volt kormányzó jobbközép párt, a VVD külső parlamenti támogatást ígér neki, Geert Wilders kisebbségi kormánya akár stabilan is képes lehet kormányozni.

2023. november 24. 22:32
null
Maráczi Tamás
Maráczi Tamás

A november 22-i holland előrehozott parlamenti választások óriási meglepetése volt a holland bevándorlásellenes, euroszkeptikus Szabadságpárt (PVV) győzelme volt. Geert Wilders, a holland politika sokszor karaktergyilkolt fenegyereke felért a csúcsra, karnyújtásnyira került ahhoz, hogy ne a rendszer bírálója, hanem a kormány feje legyen. 

A szétaprózódott holland pártrendszer sajátja azonban az, hogy 

a kormányalakításnál súlyos koalíciós kényszer érvényesül, 

a választók négyévente több, mint egy tucat párt képviselőit juttatják be a képviselőházba, így a többségi, stabil kormány alakításához nemritkán négy-öt pártnak kell megegyeznie egymással. 

Ez a kényszer Wilders esetében hatványozottan súlyos, mert a PVV-vel a most parlamentben jutott 15 párt közül csupán egy akar koalíciót kötni: ez a jobbközép Új Társadalmi Szerződés (NSC) párt.

Geert Wilders a képviselőház elnökével való találkozója után nyilatkozik 2023. november 24-én

Koalíciós matek

Wilderséknek a hágai parlament 150 tagú alsóházában (Tweede Kamer der Staten-Generaal) 37 mandátumot sikerült szerezniük, a Pieter Omtzigt vezette NSC-nek 20-at, így a leendő közös kormányzáshoz további 19 képviselő belső (koalíciós) vagy külső támogatását kell megszerezniük.

Jelen állás szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy ez egy külső támogatás lehet: Mark Rütte, a politika világát maga mögött hagyó volt miniszterelnök pártja, a volt kormányzó liberális-konzervatív Szabaddemokrata Néppárt (VVD) jelezte, vállalná ezt a szerepet. Vezetője, a török származású Dilan Yeşilgöz pénteken elmondta: semmiképpen nem csatlakoznak egy olyan kormánykoalícióhoz, amelynek vezetője Geert Wilders, vagy domináns ereje a PVV lesz, de a parlamentben 

a politikai stabilitás megőrzése miatt hajlandók lennének külső támogatást adni egy kisebbségi Wilders-kormánynak. 

A VVD-nek 24 képviselője lesz a következő ciklusban, vagyis ez egy jó alap lehet a következő kormány alakításához.

Van még egy billegő párt, a Farmerek és Polgárok Mozgalma (BBB), amely még nem döntötte el, hogy beszáll-e a formálódó kettős koalícióba harmadik tagként – akárhogy is lesz, a BBB 7 képviselője önmagában még nem elég a többségi kormány alakításához, csatlakozásuk esetében is szükség lesz a VVD külső támogatására, parlamenti voksaira.

Ezt is ajánljuk a témában

Reakciók, kilátások

A VVD koalíciós egyezkedések megkezdése előtti alapvetését Geert Wilders sajnálatosnak nevezte. Az X közösségi oldalon jelezte: „nagyon kiábrándító”, „nagyon szerencsétlen dolog ez. Csak remélni tudom, hogy megváltoztatják véleményüket, hiszen kormányozni jobb dolog, mint külsőleg támogatni”.

A PVV azért találta a VVD vezetőjének gyors állásfoglalást elhamarkodottnak, mert a Szabadságpárt péntek reggel hatalmazta fel egyik szenátorát, Gom van Strient a koalíciós egyeztetések, a puhatolózás elkezdésére, Dilan Yeşilgöz nyilatkozata pedig ezt az el sem kezdődő párbeszédet vágta el.

Pieter Omtzigt, az NSC vezetője szintén kellemetlennek nevezte a VVD-elnök nyilatkozatát, ugyanis 

azzal, hogy a VVD-t eleve kizárta a koalícióból, a NSC-t kényszerhelyzetbe hozta: 

ha ugyanis az Új Társadalmi Szerződés sem akar csatlakozni a koalícióhoz, az egypárti PVV-kormány egy működésképtelen kisebbségi kormány képét mutatja. 

Caroline van der Plas, a BBB elnöke pedig arra panaszkodott, hogy miután a VVD bevándorláspolitikája körüli vita okozta a Rütte-kormány bukását júliusban, a liberális-konzervatív párt ebből sem tanult, most újra pártpolitikát játszik ahelyett, hogy a szavazók akaratát nézné, és megfontolná az esetleges koalíciós ajánlatot.

Fordított helyzet már előfordult a holland politika közelmúltjában a kívülről támogatott kisebbségi kormányzásban: Wilders pártja külső támogatást nyújtott a parlamenti voksolások alkalmával Mark Rütte első koalíciós kormányának 2010 és 2012 között. Wilders megbízható külső partnernek bizonyult, most előállt egy helyzet, amelyben hasonlót bizonyíthat a VVD – írta a Politico. A BBC értékelése ehhez hozzátette: Wilders egy ideig támogatta Rütte politikáit, de másfél évvel később 

a megszorításokat jelentő jogszabályok elfogadtatásában nem segítette a kormánypártokat. 

A koalíciós tárgyalások várhatóan hónapokig el fognak tartani. Ha sem egy többségi, sem egy működőképes kisebbségi kormány nem tud megalakulni, abban az esetben a második legerősebb párt, a ZöldBal-Munkáspárt (GroenLinks–PvdA) vezetője, Frans Timmermans volt uniós biztos kaphat felhatalmazást a koalícióalakításra. A zöld-baloldali formáció a VVD-vel, az NSC-vel és a liberális D66 párttal együtt képes lenne a többségi kormányzásra, 78 mandátumuk lenne összesen.

--

Nyitókép: Geert Wilders és Dilan Yeşilgöz a képviselőház elnökének és a parlamentbe jutott pártok vezetőinek találkozóján 2023. november 24-én   (forrás: Sem van der Wal / ANP / AFP)

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egonsamu
2023. november 26. 18:50
Sok hülye holland évekig türte a liberálhazaárulók országzüllesztö politikáját. Most úgy tünik a Hamasz segítségével felébredtek és észrevették milyen veszélyt jelent Európára a mohamedán "igazhitüek" tömege. Hatalmas sikert és jó kormányzást kívánok Wildersnek!
Agricola
2023. november 25. 13:28
Rutte pártjának külső támogatásával alakulhat meg a holland Wilders-kormány. Lehet, hogy megalakulhat, de az is lehet, hogy nem alakulhat meg.
Ekrü
2023. november 25. 08:47
A keresztény- jobboldali pártoknak összesen 100 mandátuma van. Ebből: Wildersnek van 37 mandátum NSC-nek 20mandátuma A Farmerek és Polgárok Mozgalmának (BBB) 7 mandátuma. A széljobbnak nevezett Fórum a Demokráciáért pártnak 3 mandátuma Ez már önmagában 67 mandátum. 76 mandátum kell .A maradék pár mandátumot simán összeszedik a VVD nélkül is, ha az vonakodna. "A zöld-baloldali formáció a VVD-vel, az NSC-vel és a liberális D66 párttal együtt képes lenne a többségi kormányzásra, 78 mandátumuk lenne összesen."- Na, ez a liberális vágyálom. Még ha a VVD össze is állna vele , az a Pieter Omtzigt vezette NSC , amelyik Magyarországot követendő példának tartja , az biztos nem.
ördöngös pepecselés
2023. november 25. 06:18
hát én nem vagyok optimista ez a VVD olyan mint farkas a disznóólban. Betenné a lábát az ajtórésbe, hogy aztán hátbadöfje a naiv röfiket. Ennek a legárulkodóbb jele hogy az marxista-internáci koalícióba azonnal beleugornának. Szerintem a Wildersnek el kell fogadni a VVD külső támogatását és éles választás elé kell őket állítani minden olyan témában amiért Wilderst megválasztották. Ha a bevándorlásellenes ír forradalom túllép a szalmaláng állapoton és elér Hágáig akkor a holland Wilders munkája is beérik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!