Folytatódik a német kormányválság: jön a bizalmi szavazás
Gyakorlatilag elkerülhetetlen az előrehozott választás.
„Magyarország európai összehasonlításban is egy élhető, biztonságos ország, Németországgal összehasonlítva pedig mindenképpen az” – értékelt lapunknak Bauer Bence, a Magyar-Német Intézet igazgatója.
Számos motivációja lehet annak, hogy a németek miért költöznek Magyarországra, de azokat leginkább három fő kategóriába lehet sorolni – fogalmaz lapunk kérdésére válaszolva Bauer Bence, az MCC Magyar-Német Intézetének igazgatója.
Azon túl, hogy Magyarországon jobban meg lehet élni egy német nyugdíjból, mint Németországban, nemcsak a mindennapok tekintetében, de az ingatlanvásárlás miatt is megéri a németeknek hazánkba költözni – mutatott rá a szakértő. Mint Bauer Bence kifejtette:
Németországban nagyon megdrágultak az ingatlanok, és bár ez már Magyarországon is érezhető, hazánkban vidéken egy középosztálybeli német az élete során összespórolt pénzéből még mindig képes saját ingatlanhoz jutni, ami Németországban számára kevésbé lehetséges.
A németek hazájukban csupán „40-50 százalékban birtokolnak saját ingatlant”,
és noha a német egy bérlői társadalom, „sokan idős korukban rájönnek, nem egy biztonságos szociális helyzet, hogy idős korukban is bérelt ingatlanban élnek”.
A szakértő szerint a második fő ok, amiért hazánkat választják a németek, egyértelműen a migrációval és a közbiztonsággal függ össze. Mint kifejtette: „Németországban romlik a közbiztonság, míg Magyarországon ennek ékes ellentéteként évről évre javul”. A szakértő szerint „a bűnelkövetések aránya nagyjából 70 százalékkal csökkent Magyarországon, és százezer lakosra vetítve hazánkban negyedannyi bűncselekmény történik”, mint Németországban. Mint Bauer Bence rámutatott: „ez egy nagyon fontos tényező”.
Magyarország európai összehasonlításban is egy élhető, biztonságos ország, Németországgal összehasonlítva pedig mindenképpen az”
– tette hozzá Bauer Bence. A közbiztonság kérdésétől ráadásul nem lehet elvonatkoztatni a migrációt sem. A migrációnak számos kérdésköre, kihívása van: „lakhatási, szociális, oktatási, közegészségügyi, munkahelypiaci, közbiztonsági és financiális is” – sorolta Bauer Bence.
A szakértő kérdésünkre válaszolva hozzátette azt is:
való igaz, hogy minél több migráns van, annál rosszabb a bűnügyi helyzet”.
Németországban egyre nyilvánvalóbban jelennek meg a migránsok által elkövetett bűncselekmények. „Ezeket már nem lehet ellhallgatni, mindenki látja. Mindennaposak a késes támadások és az izraeli helyzet miatt már a szélesebb közvélemény is felfigyelt erre.”
Kérdésünkre válaszolva Bauer Bence elmondta: „A németországi lét biztonsági és civilizációs kihívásokkal küzd, mert nagyon sok migráns van az országban. Németországban 24 millió ember rendelkezik migrációs háttérrel, és az érintetteknek csupán fele német állampolgár. A másik 12 millió ember az új törvénytervezet szerint most pályázhat német állampolgárságra.”
A szakértő szerint a jelenleg kormányon lévő német kormánykoalíció ráadásul serkenteni szeretné a migrációt, amelynek következtében szerinte „nagyon sok új német állampolgár fog megjelenni” hazánkban. Bauer Bence aláhúzta:
„a németek sokszor úgy érzik, hogy Németország már nem az ő országuk”.
Harmadik okként a szakértő rámutatott: „Magyarországon nagyon sok pozitív élmény éri a németeket.” Mint Bauer Bence fogalmazott: „nemcsak a kulturális, gasztronómiai élvezetek, a kedvező éghajlat, a jó időjárás, a szép táj, de a magyarok vendégszeretete is fontos szerepet játszik ebben”.
A németek gyakran „ki szokták emelni, hogy nagyon jó Magyarországon élni, mert úgy érzik magukat, mint a gyerekkoruk Németországában, ahol még rendben voltak a dolgok”.
Jelenleg több mint 22 ezer hivatalosan bejelentett, lakcímkártyával rendelkező német él hazánkban,
ez Bauer Bence szerint „nagyon nagy szám”, amely „az utolsó négy évben 35 százalékkal emelkedett. Nagyon sokan vannak és nagyon pozítívan nyilatkoznak. Számos ilyen példám van” – fogalmazott a szakértő, aki szerint a legnagyobb kihívás a németek előtt, hogy a magyar nyelvet megtanulni nem a legegyszerűbb.
Ugyanakkor Bauer Bence rámutatott: a KSH adatai szerint a magyarok 12 százaléka beszél németül, ráadásul a Dunántúlon, azokon a sváb településeken, ahol a németek letelepednek, már egy német nyelvű infrastruktúra is várja őket, ami tovább segíti a beilleszkedésüket.
Nyitóképünk illusztráció! A képen: „mi vagyunk a nép”-feliratú német zászlókat lengetnek tüntetők. Fotó: Omer Messinger/Getty Images