Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
A reform 2025 májusától lép életbe.
Bulgária számára a gazdaságban lévő strukturális problémák és a magas infláció sem teszi lehetővé az euró bevezetését.
Bulgária hivatalosan is késlelteti az euró bevezetését, miután a kormány bejelentette, hogy a tervezett 2024 eleji csatlakozási céldátumot egy évvel kitolják. A kormány sajtószolgálata szerdán közölte ezt az intézkedést, anélkül hogy részletezte volna a halasztás okait – írta meg az Infostart.
A pénzügyminiszter már február elején figyelmeztetett arra, hogy Bulgária lemaradásban van a szükséges törvényi előfeltételek megteremtésében, és ezért az eredetileg tervezett euróövezeti csatlakozásnak kevés esélye van. Az egyik fő kritika pont az volt, hogy Bulgária magas inflációval küzdött. A nemzeti statisztikai hivatal adatai szerint
2022-ben a bulgáriai éves infláció elérte a 15,3 százalékot, ami az Európai Unióban a nyolcadik legmagasabbnak számít
Az euróövezeti csatlakozás szigorú kritériumai között szerepel továbbá az árstabilitás, amelyet az 1993-ban ratifikált maastrichti szerződés rögzít. Ez azt jelenti, hogy az éves harmonizált fogyasztói árindex (HICP) nem lehet magasabb 1,5 százalékponttal, mint a három legstabilabb inflációs rátával rendelkező uniós tagállam átlaga. Bulgáriában szeptemberben a hivatalos inflációs ráta 6,4 százalék volt, míg az euróövezetben és az Európai Unióban ez az arány 4,9 és 4,3 százalék között mozog.
Bulgária kormánya most komoly gazdasági reformokat tervez, hogy megfeleljen az euróövezeti tagság feltételeinek. A gazdasági szakértők szerint az országnak jelentős erőfeszítéseket kell tennie az inflációs ráta csökkentése érdekében, emellett pedig strukturális reformokat is végre kell hajtania a gazdaságban.
A jövőbeni intézkedéseket illetően a kormány hangsúlyozza a partnerség fontosságát a nemzetközi szervezetekkel és az Európai Unióval a későbbi bevezetés érdekében.
***
Nyitókép: HENDRIK SCHMIDT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP