Újabb kormányátalakítás Nagy-Britanniában: visszatér David Cameron!
A külügyminiszteri poszott kapja meg a Brexit-népszavazás után lemondott egykori kormányfő.
Rishi Sunak tizenöt miniszterét váltotta le: bár a legnagyobb visszatérő egyértelműen David Cameron, komoly átrendeződés történik az Egyesült Királyság kormányán belül.
Kevesebb, mint egy éve van még csak kormányon, de Rishi Sunak brit miniszterelnök már több alkalommal változtatott saját kabinetje összetételén. Legutóbb augusztusban hajtottak végre kisebb átrendezéseket a kormányban, amikor Ben Wallace védelmi minisztert Grant Shapps váltotta. Már akkor szó volt róla, hogy nagyobb változások fognak történni, de végül csak három pozíció cserélt gazdát.
Most hétfőn viszont újabb, ez alkalommal nagyobb átrendeződések kezdődtek,
amely során nem csak több minisztert, de alacsonyabb szintű kormányzati szereplőket is leváltottak.
A tisztviselőket vagy elbocsátották, vagy maguktól mondtak le, hogy elébe menjenek az elbocsátásnak.
Az Egyesült Királyságban legkésőbb 2025 januárjában meg kell tartani az általános választásokat, de nem kizárt, hogy már jövő májusban megrendezik. A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy
a 13 éve kormányzó Konzervatív Párt mélyrepülésben van a Munkáspárttal szemben.
Rishi Sunak ezért is cserélgeti ilyen gyakran az embereit, hogy a megfelelő személyeket juttassa pozícióba, és visszanyerjék a választók folyamatosan csökkenő bizalmát.
Ezeknek a változtatásoknak az egyik legnagyobb és talán legváratlanabb lépése, hogy
az ország korábbi miniszterelnökét, David Cameront nevezte ki külügyminiszterré.
A novemberi átrendeződés egyébként Suella Braverman belügyminiszter eltávolításával kezdődött meg, aki pár napja komoly konfliktusba keveredett a Munkáspárttal és a Konzervatív Párt néhány tagjával is.
A kemény megszólalásairól ismert konzervatív politikusnő azzal vádolta a rendőrséget, hogy megkülönböztetően, túl barátságosan lépnek fel a palesztinbarát tüntetőkkel szemben. Szerinte míg a terrorizmus elleni megmozdulásokon a rendőrök szigorúan közbeavatkoztak, a Hamász-párti tüntetőkkel kifejezetten türelmesek voltak. Azzal, hogy Baverman ezt a meglátását a The Times-ban megjelent véleménycikk formájában osztotta meg, és nem futtatta át előtte a minisztériumon, vétett a miniszteri kódex ellen, nyilatkozta Rishi Sunak. Ezért várható volt, hogy meneszteni fogják. Bravermant James Cleverly eddigi külügyminiszter váltotta a belügyi poszton, de a belügyminiszter elbocsátása egy egész cunamit megindított.
Emellett mostantól nem Greg Hands a Konzervatív Párt elnöke, a helyét Richard Holden veszi majd át.
Az új főkincstárnok Laura Trott lett, az egészségügyi miniszter szerepét pedig Victoria Atkins tölti majd be. Összesen tizenöt minisztert váltottak le a novemberi átrendezés alkalmából.
Nemcsak miniszteri, de alacsonyabb szinten is hatalmas változások történtek. Jelenleg nyolc miniszterhelyettesi pozícióban van üresedés, mivel sokan döntöttek úgy, hogy még időben elhagyják a süllyedő hajót.
A rengeteg változás ellenére a legnagyobb hír mégis David Cameron visszatérése,
aki 2016-ban bukott miniszterelnökként hagyta el a politikai színteret.
A konzervatív politikus akkor azután mondott le, hogy a Brexit-népszavazáson az emberek az unió elhagyása mellett döntöttek, amivel nemcsak, hogy nem értett egyet, de úgy gondolta, nem tudja magára vállalni, hogy kormányfőként megtegye ezt a lépést.
Ilyen szempontból is érdekes lesz Cameron együttműködése a miniszterelnökkel, aki teljesen más állásponton van a Brexit kérdésében. Bár Cameron azt állítja, nem bánta meg, hogy annak idején összehívta a népszavazást, továbbra sem tartja jó lépésnek az unió elhagyását.
David Cameron egyébként nem az első brit miniszterelnök, aki egy későbbi kabinetben kap miniszteri szerepet. Legutóbb Alec Douglas-Home-ot nevezte ki külügyminiszternek Edward Heath miniszterelnök. Home 1970 és 1974 között töltötte be a tisztséget.
Érdekesség még, hogy mivel Cameron nem tagja sem az alsó-, sem a felsőháznak, a kinevezéssel együtt
élethosszig tartó kinevezéssel beülhet a Lordok Házába,
vagyis ezentúl Lord Cameron lesz a titulusa.
A konzervatívok közül sokan nem örülnek, hogy Sunak középre próbál menekülni a választások előtt, egyesek kifejezetten az egykori, bukott miniszterelnök kinevezését kritizálják. A CNBC TV-nek nyilatkozó szakértők szerint viszont jól döntött a miniszterelnök, hogy ezt az utat választotta, mert így sok kapu nyílt meg előtte, többek között éppen Cameron jó kapcsolatainak köszönhetően. Hogy Rishi Sunak jól döntött-e, azt majd az idő fogja eldönteni – de leginkább a brit állampolgárok a következő választás alkalmával.
Ezt is ajánljuk a témában
A külügyminiszteri poszott kapja meg a Brexit-népszavazás után lemondott egykori kormányfő.