Kazahsztán fontos gáz- és urániumforrás Franciaország számára, az urániparban együtt dolgozik a francia Orano a kazah állami vállalattal, a Kazatomprommal. Ráadásul Kazahsztán az első atomerőművét tervezi megépíteni, és Franciaország szívesen ellátná a szükséges technológiával – írja az EurActiv. A két ország között számos iparágban van szoros együttműködés.
Tokajev kazah elnökkel találkozván
Macron méltatta Kazahsztánt, amiért nem álltak az oroszok mellé az ukrajnai háborúban.
A francia elnök számos üzletet kötött velük, többek között a ritkaföldfémek kitermelése ügyében. A francia elnök egyúttal kijelentette: „Franciaország értékeli azt az utat, amin Kazahsztán jár, mely során elutasítja, hogy bárkinek a vazallusa legyen, és számos kiegyensúlyozott kapcsolatot épít különböző országokkal.”
A kazah elnök hangsúlyozta, hogy szükséges terjeszteni a francia nyelvtudást és kultúrát Kazahsztánban. 2024-ben egy francia-kazah egyetem is megnyitja kapuit.
Az orosz diplomácia, míg elismerte Kazahsztán szabadságát a saját kapcsolatai építésében, aggodalmát fejezte ki, amiért
a posztszovjet közép-ázsiai térségben megnőtt a nyugati diplomáciai aktivitás.
Kazahsztán és Macron útjának következő állomása, Üzbegisztán nem ismerte el orosz területeknek az Oroszország által elcsatolt kelet-ukrajnai megyéket, és megfogadták, hogy kötik magukat a nyugati szankciókhoz – ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a nyugati nemzetek mellett Oroszország is fontos stratégiai partnerük.
Nyitóképen: Emmanuel Macron (AFP, Johanna Geron / POOL /)