Migrációkutató: Egyre profibbak az embercsempészek a déli határnál
A Migrációkutató Intézet igazgatója kijelentette, „felfoghatatlan” mennyiségű pénz van az embercsempészetben.
A Migrációkutató Intézet létrehozta Budapesten a Nemzetközi Bevándorláskutatási Hálózatot, amelynek ünnepélyes megalakításakor sor került egy kerekasztal beszélgetésre is. A résztvevők elmondták: világszerte rossz a helyzet, mert a kormányok nem hajlandóak megoldani a problémát.
A Migrációkutató Intézet – amerikai, francia és izraeli partnerintézmények bevonásával –
megalapította a Bevándorláskutatás Nemzetközi Hálózatát
(International Network for Immigration Research – INIR). Elmondásuk szerint: „a hálózatépítésnek célja, hogy egy közös szervezetbe tömörítse a migrációkritikus, bevándorlással foglalkozó kutatóközpontokat; hozzájáruljon az intézetek által képviselt értékek, nézőpontok, kutatási eredmények nemzetköziesítéséhez; valamint, hogy elősegítse a résztvevők közötti tapasztalatcserét”.
Az aláírók között van az Egyesült Államokban működő Center for Immigration Studies és NumbersUSA, az izraeli Israeli Immigration Policy Center, illetve a párizsi székhelyű Observatoire de l'immigration et de la démographie.
Az együttműködés első eseménye egy kerekasztalbeszélgetés volt, amelyen az említett négy aláíró intézet képviselői vettek részt. A beszélgetés során a szakértők az országaikat érintő legégetőbb migrációs kérdéseket tárgyalták meg.
Mark Krikorian, a Center for Immigration Studies igazgatója elmondta: jelenleg szörnyű a helyzet az amerikai-mexikói határon. A Biden-adminisztráció már az első nap elkezdte felülírni Trump intézkedéseit, amik addig stabilizálták a helyzetet a határon.
„Az elmúlt három évben ez az adminisztráció hárommillió olyan embert vett őrizetbe és engedett szabadon az Egyesült Államokba, akiknek nincs joga az Egyesült Államokban lenni” – mondta Krikorian.
A migrációs szakember elmondta: már nem úgy zajlik az illegális migráció, mint néhány évvel korábban. Akkoriban az átlagos érkező mexikói volt, de ma már a világ minden tájáról érkeznek a határra. Krikorian hozzátette: a jelenlegi adminisztráció aktívan segíti a határsértést. A migránsok nem próbálnak átszökni, hanem szándékosan feladják magukat:
azt szeretnék, hogy elkapják őket.
„Ez a kormányzat eljutott arra a pontra, hogy elutasítja azt a gondolatot, hogy az amerikai nép egyáltalán nemet mondhat bárkinek is” – jelentette ki a szakember.
Az amerikai helyzetről beszélt Eric Ruark, a NumberUSA kutatási igazgatója is. Ruark elmondta: kevéssé ismert történet, hogy a bevándorlás legnagyobb vesztesei az afroamerikaiak. Mint elmondta: az első nagy hullám pont a polgárháború után érkezett, és az új tömegek a felszabadított rabszolgák elől vitték el az állásokat. A szakértő szerint egészen más lenne az afroamerikai lakosság helyzete, ha több gazdasági lehetőségük lett volna a 19. század végén.
A beszélgetés ezután áttért az európai helyzetre, mikor Nicolas Monti a francia Observatoire de l'immigration et de la démographie társalapítója kapta meg a mikrofont. Monti elmondta: Franciaországban a francia lakosság születési rátája folyamatosan csökken, miközben a bevándorlók egyre több gyermeket vállalnak.
A franciák háromnegyede szerint túl magas a bevándorlás, de ennek ellenére nincs változás.
Yonatan Jakubowicz, az Israeli Immigration Policy Center alapítója kijelentette:
Európa sokat tanulhat Izraeltől.
A zsidó állam éveken keresztül az egyik fő célpontja volt a kelet-afrikai illegális bevándorlásnak. Mint elmondta: Izrael szinte nullára csökkentette az illegális migrációt. Senkit nem deportáltak, megadták az alapvető védelmet, de lehetővé tették, hogy az emberek biztonságos országba térjenek vissza.
Mark Krikorian elmondta: az illegális határátlépők gyakran repülővel érkeznek Mexikóba. Egyik határlátogatásakor találkozott grúzokkal (georgiaiakkal), akikről kiderült, hogy Párizsból repültek Mexikóba.
„Nem ők a probléma, hanem mi. Az adminisztráció állandóan arról beszél, hogy a probléma gyökerét kell megtalálni és kezelni.
A probléma gyökere éppen a Fehér Házban szundikál”
– mondta a szakember.
Ruark elmondta: elsősorban a Kongresszusnak lenne hatalma arra, hogy javítsa a bevándorlási szabályokat.
A beszélgetés végén szó esett a jövőbeni közös munkáról. Mark Krikorian elmondta: már az első napi workshop során is sokat tanultak egymástól. „Yonathan például beszélt Izrael tapasztalatairól a határkerítésekkel, hogy hasznos, de nem ez a megoldás. (...) Elmondta, hogy fontos a határkerítés, de nem oldja meg a határ problémákat. (...) Úgy gondolom, hogy a más országok tapasztalataiból való tanulás olyasvalami, amihez ez a hálózat mindannyiunknak segítséget nyújthat”.
Nicolas Monti elmondta:
mindannyian realistán tekintenek a migrációra.
Yonatan Jakubowicz végül leszögezte: itt az ideje, hogy a valódi problémákat tárgyalják meg. „A bevándorlásról szóló jelenlegi vita fenntarthatatlan, és sok esetben nincs is értelme. A felajánlott megoldások nagy része még az alapvető logikát sem követi” – mondta a szakember.
A kerekasztal beszélgetést követően pedig ünnepélyesen aláírták a hálózat megalakulásáról szóló megállapodást.
Ezt is ajánljuk a témában
A Migrációkutató Intézet igazgatója kijelentette, „felfoghatatlan” mennyiségű pénz van az embercsempészetben.
Nyitóképen: migránsok érkeznek Lampedusa szigetéhez (MTI/EPA/ANSA/Concetta Rizzo)