Megtalálták a közös nevezőt: ez a kézenfekvő érdek kapcsolhatja össze a magyarokat és az ukránokat
„Magyarország abban érdekelt, hogy Ukrajna egy biztonságos és kiegyensúlyozott állam legyen” – fogalmazott az államtitkár.
Míg Nyugat-Európa lelkes, és elkötelezett a támogatás növelésében, addig Amerika egyre inkább passzív és megosztott a kérdésben.
Annak ellenére, hogy Európában ismét felmerült az Ukrajnának szánt katonai-gazdasági támogatás növelése, a háború kimenetelére jelentős befolyással lehet az, hogy az Egyesült Államok meddig nyújt még pénzügyi támogatást Kijevnek – írta meg a Világgazdaság.
A Gallup közvélemény-kutatás eredményei alapján ugyanis
az amerikai lakosság 61 százaléka szerint időkorlátot kellene szabni az amerikai támogatásnak, míg 37 százalék azt vallja, hogy Ukrajnának addig kellene csak segítséget nyújtani, amíg azt Kijev kéri.
Az amerikai közvéleményt erősen befolyásolja a pártokhoz való tartozás és az etnikai hovatartozás is. Míg a republikánusok 84, addig a demokraták esetében csak 34 százalék támogatja az időkorlátot az Ukrajna-támogatás kapcsán. Ugyancsak figyelemre méltó, hogy az amerikai nők 63 és a férfiak 60 százaléka támogatja az időkorlátot, míg a 35 százaléknyi nem fehér lakosság 63 százaléka ezt az álláspontot vallja.
A közvélemény tehát egyre inkább megosztott, az utóbbi időszakban az Amerikai Egyesült Államok katonai segélyei Ukrajnának pedig jelentősen csökkentek.
Az elnökválasztás közeledtével, és a demokraták és a republikánusok vitái révén tovább csökkenhet az esélye annak, hogy Joe Biden elnök tervezett új támogatási alapja át fog menni a törvényhozásban.
Mindez komoly kérdéseket vet fel Ukrajna támogatásának jövőjével kapcsolatban, mivel az ország küzdelme Oroszországgal egyre nehezebbé válhat a nyugati partnerek elbizonytalanodása miatt.
***
Nyitókép: Pixabay