Szakértő: Egész Európának jó hír a Budapesti nyilatkozat, de talán nekünk a legjobb
Sebestyén Géza szerint az igazi kérdés az, felébred-e a gazdasági közösség a csipkerózsika-álmából.
Egy szegény ember 1500 év alatt sem tudna annyit szennyezni, mint egy milliárdos egy év alatt, írja a Guardian.
Új megvilágításba helyezi a Guardian azokat a jól ismert szólamokat, miszerint a környezet és fenntarthatóság érdekében mindenkinek „vegánnak kellene lennie”, „nem szabadna autóval közlekednie”, és „elég lenne heti egyszer zuhanyoznia”. A lap szerint ugyanis a valódi problémát a gazdagok jelentik.
A Guardian az elmúlt hat hónapban az Oxfammel és a Stockholm Environment Institute-tal együttműködve arra mutatott rá, hogy a Föld leggazdagabb 1 százalékába tartozó milliárdosok és milliomosok (mintegy 77 millió ember) feleltek a széndioxid-kibocsátás 16 százalékáért 2019-ben. Ez elmélet szerint a hőmérséklet-emelkedésn akár több mint egy millió ember életébe is kerülhet. Az Oxfam jelentéséből kiderül, hogy bár a leggazdagabb 1% általában klímaszigetelt, légkondicionált életet él, az ő kibocsátásuk – 2019-ben 5,9 milliárd tonna szén-dioxid – mérhetetlen szenvedésért felelős.
Ezzel ellentétben az alsó 99 százalékba tartozó emberek a kutatás szerint 1500 év alatt sem tudnának annyi szennyezést végbevinni, mint a leggazdagabbak egy év alatt.
Nyitókép: Alex Soros Facebook-oldala