Putyin nem tett üres ígéreteket: Washington lépésén múlik a világ sorsa
Az orosz elnöki sajtótitkár szerint Moszkva „világosan bemutatta” egy lehetséges válaszlépés körvonalait.
A javaslat célja, hogy enyhítse a NATO-tagság felajánlásával járó kihívást a háborúban álló országnak.
Anders Fogh Rasmussen, a NATO korábbi főtitkára olyan tervet javasolt, amely szerint Ukrajna csatlakozhatna a katonai szövetséghez, de a jelenleg Oroszország által megszállt területek kizárásával – olvasható a Guardien-en.
Rasmussen, aki együttműködik Andrij Jermakkal, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadójával, hangsúlyozta, hogy ez a részleges tagság nem a konfliktus befagyasztását jelentené,
hanem egyértelmű üzenetet Oroszországnak, hogy nem akadályozhatja meg Ukrajna NATO-csatlakozását.
Annak ellenére, hogy az ukrán vezetés csalódott amiatt, hogy a NATO a legutóbbi csúcstalálkozón nem nyújtott konkrét meghívást, Rasmussen ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna NATO-tagságának ügyét nem lehet tovább halogatni.
A javaslat célja, hogy enyhítse a NATO-tagság felajánlásával járó kihívást egy háborúban álló országnak, tekintettel arra, hogy a NATO-tagállamok az 5. cikkely értelmében kötelesek közösen megvédeni egy tagot.
Rasmussen azzal érvel, hogy az Oroszország által birtokolt területek kizárásával a NATO-ból csökkenne az Oroszország és a NATO közötti konfliktus veszélye, így az ukrán erők a frontvonalakra összpontosíthatnának anélkül, hogy a konfliktus befagyasztódna.
Rasmussen három fő okot jelöl meg arra, hogy Ukrajnának NATO-tagságot ajánljon fel: az Oroszországgal szembeni bástyaként való szolgálat, a „szürke zónák” veszélyének elhárítása, valamint a harcedzett ukrán hadsereg eszközként és példaként való felhasználása az európai hatalmak számára.
Már folynak a megbeszélések katonai szakemberek bevonásáról, hogy kidolgozzák a javaslat részleteit, beleértve a demarkációs vonalakat és a változó frontvonalak kezelését. Rasmussen kiemel egy szélesebb körű kezdeményezést is, a Kijevi Biztonsági Megállapodást, amely 25 országot foglal magában, amelyek kétoldalú biztonsági megállapodásokról tárgyalnak Ukrajnával, hogy hídként szolgáljanak a teljes jogú NATO-tagság felé, és amely fegyverszállításokat, hírszerzési információk megosztását és az ukrán védelmi ipar támogatását foglalja magában.
Nyitókép: ANDRZEJ IWANCZUK / NurPhoto / NurPhoto via AFP