Financial Times: Jöhetnek az EU-s pénzek Magyarországra, ha hozzájárulunk Ukrajna támogatásához
A brit lap uniós forrásokra hivatkozva ír a lehetséges dealről.
A német lap szerint jó esély mutatkozik annak az egyezségnek a nyélbe ütésére, miszerint Magyarország Ukrajna támogatásáért cserébe hozzájuthat 13 milliárd eurónyi EU-s forráshoz.
Kétes üzleten dolgozik az EU: a magyar kormányfő megkapja a visszatartott milliárdok egy részét, ha feladja az ellenállást az Ukrajnának szánt újabb segélycsomaggal szemben – jelenti a német Der Spiegel két tudósítója Brüsszelből, hozzátéve, hogy az ügylet miatt egyre nagyobb a felháborodás uniós berkekben.
Az információ ismerős lehet a hónap elejéről: október 3-án a Financial Times írt arról, hogy jöhetnek az EU-s pénzek Magyarországra, ha hozzájárulunk Ukrajna támogatásához.
Ezt is ajánljuk a témában
A brit lap uniós forrásokra hivatkozva ír a lehetséges dealről.
A Spiegel-cikk szerint az egyezséget hetek óta készítik elő Brüsszelben, és az informátorok szerint jó esély mutatkozik annak nyélbe ütésére.
Vannak azonban olyanok (főleg az Európai Parlamentben), akik piszkos alkunak tartják, és ellenzik a dealt.
A négy nagy frakció képviselői közös elemzésben arra jutottak, hogy a magyar kormány egyáltalán nem vetett véget a jogsértéseknek – ez áll egy dokumentumban a Spiegel szerint.
A kilátásba helyezett intézkedések nem elegendőek, rengeteg jogi hiányosságot tartalmaznak, azon kívül több idő kellene a hatásvizsgálatra. Papíron ugyan rendben vannak a lépések, ám jogállami szempontból a magyar állam továbbra is bóvlit kínál – mutat rá Moritz Körner a német liberálisoktól.
Újra feltűnt Daniel Freund zöld EP-képviselő is, aki elmondta: azok, akik azt hiszik, hogy pénzzel Orbánt jobb belátásra lehet bírni, nézzék meg még egyszer, „miként parolázott Putyinnal”.
A Bizottság is jelezte, hogy vannak kifogásai, pl. az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállítása, az LMBTQ-törvény, a menedékjog és az egyetemek autonómiája miatt.
Az EP-t ugyanakkor az zavarja leginkább, hogy a magyar kormány a vitatott lépések közül jóformán egyet sem kíván visszacsinálni. Freund szerint az ilyen álváltoztatások fejében nem szabad felszabadítani egyetlen eurócentet sem. Mert az az európai értékek kiárusításával volna egyenlő, és rettenetes jelzés lenne az egész földrész számára.
Uniós diplomaták kétlik, hogy az ilyen érvek jogilag számítanak-e.
Attól félnek, hogy a Bizottság nem lát a maga számára más választást, mint a pénzcsap megnyitását, ha a magyar kormány formálisan teljesíti az előírásokat. A Spiegel cikke szerint azonban még nem dőlt el semmi, és a közeljövőben nem is várhatóak új fejlemények.
A magyaroknak még dolgozniuk kell a javaslatukon. Utána a Bizottságnak egy hónapja lesz, hogy kimondja a végső szót – olvasható a hvg.hu által szemlézett cikkben.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher