Putyin bosszújától retteg Lengyelország: mindent beárnyékol a háború eszkalációjának veszélye
A lengyel külügyminiszter szerint újabb szakaszba lépett az orosz–ukrán háború.
Egyre több információ kerül napvilágra a külföldi beavatkozásról.
Egyre több információ lát napvilágot, amelyek rámutatnak arra, hogy a lengyel balliberális oldal minden szükséges támogatást megkapott külföldről, ezzel is elősegítve a kormányváltást a múlt héten lezajlott választásokon. Magyar szemmel nézve, a 2022-es magyarországi választásokhoz képest is komoly nemzetközi erők mozdultak meg a lengyelországi kormányváltás érdekében. Igaz, sok tekintetben a tét is nagyobb volt – írta meg a Magyar Nemzet.
A Soros-szervezetek, különféle médiavásárlások és NGO-finanszírozások segítségével, valamint az uniós pénzek megvonásával és politikai nyomásgyakorlással támogatták a lengyel balliberális oldalt.
Többek között a hazánkban is ténykedő Action for Democracy nevű szervezet beavatkozása is hozzájárult a lengyel választási kimeneteléhez. Mindez komoly aggodalomra adhat okot, hiszen az Európai Egyesült Államok irányába való elmozdulás, a kötelező migránskvóta elfogadása és Ukrajna további támogatása volt a tét. Így fenn állhat a veszélye annak, hogy a most lezajló lengyel választás egyfajta példa lehet a soron következő magyar választások esetében is.
A lap szerint a Soros-szervezetek között kulcsszerepet játszik a Báthory Alapítvány, amelyet Soros György az 1980-as évek végén hozott létre. Az alapítványon keresztül támogatta a médiumokat, szervezeteket és a politikai pártokat is, kifejezetten a hatalomban lévő jobboldali kormány megdöntése érdekében. Az alapítvány ugyancsak támogatta a lengyel kormányellenes, feminista mozgalmakat, mint például a „czarny protest”-et, de utcai demonstrációkkal is próbálta befolyásolni a választások kimenetelét.
A Soros-féle médiatámogatás gépezetébe bepillantást engedett az az interjú, amely Andrej Noskóval készült, és amelyről a Magyar Nemzet számolt be még 2022 februárjában, majd azt több lengyel sajtóorgánum is ismertette. Az interjúban Niskó megerősítette, hogy nem érdemes alábecsülni Soros György pénzének és intézményeinek a lengyelországi közéletre gyakorolt hatását. Noskó korábban az európai „think tankek” (agytrösztök) támogatásának felelőse volt a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítványban.
Az árnyékban működő szervezetek nemcsak a választási kampányokban játszottak szerepet, de az Országos Bírói Tanács tagjainak megválasztását is kifogásolták a járvány közepén, valamint az ellenzéki jelöltek támogatásával igyekeznek befolyásolni a közvéleményt, és gyengíteni a nemzeti szuverenitást támogató kormányt.
A teljesség igénye nélkül érdemes még megemlíteni Soros egyik "karmesterét", Gerald Knaus, a European Stability Initiative vezetőjét, aki 2021 szeptemberében a határok megnyitását, a migránsok beengedését követelte a jobboldali lengyel kormánytól. Knaus továbbá büntetéseket és uniós források megvonását is javasolta Lengyelországnak és Magyarországnak.
A lap szerint mindez rámutat arra, hogy a nemzetközi politikában külföldi erők miként próbálnak beavatkozni a nemzeti választásokba, veszélyeztetve ezzel a demokrácia alapelveit és a nemzeti önrendelkezés jogát.
***
Nyitókép: ANEK SKARZYNSKI