Koherens álláspont-e, és fedi-e a magyar stratégiai érdeket a magyar békepártiság? Elszigetelődött-e az EU-ban a magyar álláspont, vagy éppen bővül Magyarország diplomáciai mozgástere a különutasságunkkal? Az NKE Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszékének docensét kérdeztük podcast-műsorunkban.
„Ha most lenne egy csoda, és béke lenne, Ukrajnában pedig megmerevednének a jelenlegi határok, az megfelelne-e a magyar érdeknek? Nekünk bármilyen béke jó? Az is, ha Ukrajna újra Oroszország halálos ölelésében találja magát évtizedekig?” – teszi fel a kérdést a Világrend adásában Hettyey András, aki szerint a magyar háborús álláspont, a békepártiság nehezen értelmezhető a magyar stratégiai érdek szempontjából. A külpolitikai szakértő szerint a magyar érdek az lenne, ha egy másik állam, Ukrajna területi integritását megsértő orosz hadsereg minél távolabb kerülne a magyar határtól – szerinte a magyar kormánynak ezért kellene Ukrajnát támogatnia.
Az elmúlt évek magyar külpolitikájáról szóló beszélgetés témái a háborús különutasság mellett a következők:
– Vajon a világrend-átrendeződésben Magyarország stratégiai pozíciói erősödőben vannak, vagy a magyar diplomácia elszigetelődött?
– Ki mennyiben felelős a magyar-uniós, illetve a magyar-amerikai viszony elmérgesedésében?
– Megtérült-e a magyar diplomácia külgazdasági súlypontváltása?
– Hogyan függ össze az energetikai diverzifikáció és a diplomácia külgazdasági vezéreltsége?
– A jövő évi EP-választáson erősödhetnek-e a szuverenista erők, és ezzel felerősödhet-e Magyarország hangja az EU-ban?
– Eljuthat-e Magyarország oda, hogy távozzon az EU-ból?
A műsor vendége: Hettyey András, az NKE Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszékének docense.
--
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:
--