Miközben az egymással versengő, amerikai proxy-csoportok egymást támadják, aközben Oroszország – a szíriai hadsereggel együtt – is fokozta a terroristák elleni csapások számát, ezeknek a csapásoknak az elsődleges célpontja a dzsihádista Hayat Tahrir al-Sham csoport volt. Az orosz légierő megnövekedett aktivitása persze kiváltotta az Egyesült Államok reakcióját is.
Az utóbbi hónapokban a Szíriában állomásozó amerikai és orosz csapatok között is több incidens történt.
Egy amerikai MQ-9 Reaper megfigyelő és támadó drón „veszélyesen közel” repült egy pár orosz Szu-34 és Szu-35 vadászrepülőgéphez az északnyugati Aleppo tartomány felett – közölte Moszkva. Ez volt a második ilyen incidens kevesebb mint egy héten belül. A Fehér Ház szóvivője, Karine Jean-Pierre másként számolt be az eseményről, azt állítva, hogy az orosz repülőgépek „veszélyesen közel repültek a drónunkhoz”. Az Amerikai Hadsereg Központi Parancsnoksága (CENTCOM) nem sokkal később meg is osztotta az állítólagos összecsapásról készült felvételeket, amelyek szerint az orosz repülőgépek az MQ-9 drón előtt dobtak le infracsalikat, és az amerikaiak szerint „veszélyesen közel repültek, ezzel veszélyeztetve a repülőgépek biztonságát”.
Később az amerikai légierő egyik parancsnoka, Alex Grynkewich altábornagy azt állította, hogy „három MQ-9-es drónt ismét orosz vadászgépek zaklattak Szíria felett ”, azzal vádolta az orosz pilótákat, hogy „tizennyolc szakszerűtlen közeli átrepülést hajtottak végre”.
Ezek az esetek aközben történtek, hogy az orosz légierő hadgyakorlatot tartott a szíriai légtérben. Nem ez volt az egyetlen orosz hadgyakorlat a közelmúltban az ország területén. A szíriai kommandósok és az orosz légierő közös taktikai gyakorlatot hajtott végre. A szíriai Hama tartományban tartott éjszakai gyakorlat a két szövetséges számára az első volt a maga nemében.
Nem látni, hogy hol a vége
Látható tehát, hogy a feszültség a két nagyhatalom között nemcsak az ukrajnai konfliktus miatt fokozódik: Oroszország és az Egyesült Államok között egyre nő a feszültség Szíriában is, Moszkva és Washington egymást vádolja a konfliktus újbóli kiéleződésével, miközben nem látható, hogy mikor érhet véget a már több mint egy évtizede folyó konfliktus, amely a Nyugat által támogatott „arab tavasz” során romba döntötte a Közel-Kelet egyik legfejlettebb államát.
***
Nyitókép: Delil SOULEIMAN / AFP