Az utóbbi hónapok fejleményei többek között, hogy Szaúd-Arábia újra felvette a diplomáciai kapcsolatokat Szíriával, valamint az, hogy Damaszkuszt visszafogadták az Arab Ligába, nemrég pedig az iráni elnököt fogadta Bassár el-Aszad. Ezek a fejlemények mind azt mutatják, hogy
Szíria kezd kitörni abból az elszigeteltségből,
amelyben a polgárháború kitörése óta került. Ez azonban nem érdeke az Egyesült Államoknak, hiszen Oroszország és Irán egyik legszorosabb közel-keleti szövetségeséról van szó. A Biden-kormányzat nemrég jelentette be, hogy szankciók alá vont egyes „szíriai fegyveres ellenzéki csoportokat”, amelyek Észak-Szíriában tevékenykednek. Az amerikai pénzügyminisztérium a szankciókról szóló közleményében úgy fogalmazott, hogy „meg kell védeni Szíria békéjét, biztonságát, stabilitását vagy területi integritását”.
Néhány nappal az amerikai szankciók bevezetése után republikánus kongresszusi képviselők egy csoportja Szíriába érkezett. A háromfős csoportot Ben Cline (R-VA), Scott Fitzgerald (R-WI) és French Hill (R-AR) alkotta, akik találkoztak „ellenzéki csoportok képviselőivel”. Annak, hogy mi volt a valódi célja az amerikai képviselők látogatásának, nem egyértelmű, azt viszont jól jelzi, hogy az Egyesült Államok újra nagyobb hangsúlyt fektet Szíriának.