Addig szélsőjobboldalizták az argentin elnököt, míg végül megkapta a „zsidó Nobel-díjat”
A díj egymillió dollár jutalommal is jár, amelyről Milei bejelentette, hogy az antiszemitizmus elleni küzdelemre fogja költeni.
A svéd parlamenti pártok többsége elégedetlenségének adott hangot a döntés nyomán.
A Nobel-díjakat átadó Nobel Alapítvány korábbi irányvonalán változtatva ismét meghívta a Nobel-díjak átadására Oroszország, Fehéroroszország és Irán diplomáciai képviselőit, akik tavaly nem vehettek részt az eseményen.
Vidar Helgesen, a Nobel Alapítvány igazgatója közleményében kiemelte, hogy mivel
„a globális trend miatt a különböző nézeteket vallók közötti párbeszéd visszaszorult”,
az alapítvány most ezzel szembe menve szélesebb körben küldte ki meghívásait,
hogy megünnepeljük és megértsük a Nobel-díjat és a szabad tudomány, a szabad kultúra és a szabad, békés társadalmak fontosságát”.
A közlemény szerint a 2023-as Nobel-díjátadóra minden olyan országot meghívtak, amelynek diplomáciai képviselete van Svédországban és Norvégiában, valamint azokat a pártokat is, amelyek demokratikus választás útján jutottak be a parlamentbe. Mint írták: ez a megközelítés lehetőséget teremt rá, hogy „a Nobel-díj fontos üzenetei mindenkihez eljussanak”, és ezt a gyakorlatot a jövőben az egész szervezetre kiterjesztik.
Tavaly az ukrajnai háború miatt Oroszország és Fehéroroszország diplomatái nem vehettek részt a fényűző Nobel-banketten és a díjátadón, és az Iránban kialakult, és egyre súlyosbodó belpolitikai válság miatt az iráni nagykövet sem kapott meghívást.
A svéd parlamenti pártok többsége elégedetlenségének adott hangot a döntés nyomán. Ulf Kristersson miniszterelnök a svéd TT hírügynökségnek azt mondta,
ha saját hatáskörébe tartozna, nem hívná meg Oroszországot a díjkiosztóra, mert minden lehetséges területen szükségesnek tartja az ország nemzetközi elszigetelését”,
azt viszont nem közölte, hogy tervezi-e személyes részvételét az ünnepségen.
Marta Stenevi, a Zöld Párt képviselője úgy nyilatkozott, hogy
az orosz nagykövet társaságában nincs mit ünnepelni”.
Johan Pehrson foglalkoztatásügyi miniszter pedig az X közösségi oldalán azt írta, hogy „rendkívül meggondolatlannak tartja az alapítvány döntését”.
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Csirikov/Pool