„Ilyenben még nem volt részem” – másodpercekig tartó szabadesés, pánik a magyar válogatott repülőgépén
Tombolt a vihar, ezért komoly rutinra volt szüksége a pilótának.
A Redditen kezdett terjedni egy fotó, a felirat szerint egy új török tankönyvről, ami a 11. évfolyamos diákoknak szól, és elvileg a legnagyobb kiterjedése idején, a 17. században ábrázolná az Oszmán Birodalmat. Kis túlzásokkal.
Alig ült el az orosz tankönyvbotrány 1956 hőseiről (és Vlagyimir Putyin elnök sajnálkozása a budapesti és a prágai bevonulás miatt), ezúttal törököt fogtunk.
Természetesen felmerült a gondolat, hogy csak egy reddites poén az egész – Egeresi Zoltán Törökország-szakértő lapunknak úgy fogalmazott:
hitelesnek tűnik – bár nagyon ritkán, de egészen furcsa történelmi térképekkel lehet találkozni török kiadványokban"
Persze, legyünk óvatosak: ettől függetlenül nem tudni, hány török fiatalember szívja magába éppen ezekből a könyvekből a tudást. Mindenesetre az valószínű, hogy aki megteszi, nem feltétlenül kap tűéles képet a 17. századi európai államokról.
Ránézve a térképre ugyanis nem kell történelemtanárnak lenni ahhoz, hogy egyből szemet szúrjon pár izgalmas dolog.
Ami első blikkre is látszik, magyar szemmel:
Erdély valódi területét magát pedig felosztották Moldova (Bogdan) és Havasalföld (Eflak) között;
utóbbi türemkedett főleg be a belső-erdélyi területekre;
Más kérdés, hogy Erdély egyébként félig-meddig török függésben élte át a nevezett század egy jó részét, és a térkép nem tesz különbséget vazallus állam és hódoltság között. De ez még hagyján, hogy a Magyar Királyság és az Erdélyi Fejedelemség milyen sorsot kapott, lássuk, hova jutottak el még a lófarkas zászlók!
Ami Európa és Ázsia többi részét illeti, még nagyvonalúbbak voltak térrel és idővel a térkép megalkotói. Így született meg a 17. századot ábrázolni hivatott térképen:
Ön milyen fura részletet vesz még észre a térképen? Írja meg kommentben!
Nyitókép forrása: a nevezett Reddit-poszt