Economist: Putyin már nem képes megvédeni Oroszország lakóit

2023. szeptember 30. 16:41

A cikk szerint az egekbe szökő infláció „szimbolikus csapás” az egyszerű oroszok számára.

2023. szeptember 30. 16:41

Az Economist cikke szerint a közeljövőben válságos időszak elé nézhet az orosz lakosság. Elemzésükben kifejtik: az elmúlt évben kevés valuta teljesített rosszabbul, mint az orosz rubel. Tavaly szeptemberben egy amerikai dollárért alig több mint 60-at lehetett vásárolni, mostanában majdnem 100-at vesznek érte. A zuhanás 

szimbolikus csapás az egyszerű oroszok számára, akik az erős valutát az erős országgal azonosítják. 

Ez szétrobbantotta azt a konszenzust, amely az orosz politikai döntéshozók között tavaly fennállt, amikor a központi bank és a pénzügyminisztérium kéz a kézben dolgozott. Most, hogy az infláció emelkedik és a növekedés lassul, a két intézmény egymás ellen fordul. A tét az ország azon képessége, hogy hatékonyan tudjon háborúzni.

Putyin nem fogja csökkenteni a katonai kiadásokat

A másik rossz hír Oroszország számára az, hogy a fő európai gázvezeték bezárása után csökkenő gázeladások miatt most már csak azért is többet kell keresnie az olajból, hogy teljes exportbevételei szinten maradjanak. A szeptember 19-ig tartó két hétben ez a bevétel csekély 73 millió euró (77 millió dollár) volt, szemben a tavalyi 290 millió euróval. Az EU-ban az orosz cseppfolyósított földgáz behozatalának korlátozásáról beszélnek. 

Az európai atomenergia-termelők is csökkentik az orosz urántól való függőségüket.

Mindez azt jelenti, hogy az orosz inflációs gondok fennmaradásával a kormány és a központi bank közötti küzdelem csak fokozódni fog. A jövő évi elnökválasztás előtt a költekezés kísértése felerősíti a feszültséget, és arra kényszeríti a központi bankot, hogy vagy gyengítő szintre emelje a kamatlábakat, vagy feladja a harcot, ami az infláció növekedéséhez vezet. Alternatív megoldásként Putyin csökkenthetné a katonai kiadásokat, de a 2024-re vonatkozó tervei azt mutatják, hogy ez kevéssé érdekli. Minél tovább tart a háborúja, annál több csatát kell majd megvívnia otthon – olvasható az elemzésben.

Nyitókép: AFP/Anadolu Agency

 

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
konyvtaros-0
2023. október 01. 17:48
Most latha5ja a nagyerdemu,hogy meg a gazdasagi ujsagok is politikailag iranyitott kategoriaba tartoznak a fuggetlenobjectivdemokracianyugaton.
polárüveg
2023. október 01. 09:46
Economist alulteljesít. Egy élelmiszerben önellátó és világpiacra stratégiai termékeket vinni tudó ország mit törődik az inflációval. Nézzenek már körül az orosz településeken, ellátásokban, - majd nézzenek körül nyugaton. Hol fordul elő, hogy az embereknek választani kell: fűtsenek, vagy egyenek? Oroszországban, vagy nyugaton? Az emberek ostobának nézése vissza fog hatni, kedves Economist.
Lombi
2023. szeptember 30. 19:16
"Az európai atomenergia-termelők is csökkentik az orosz urántól való függőségüket." Persze, persze. Mert már amerikai uránnak számít az oroszoktól amerika által felvásárolt, majd piacra dobott urán. Hatalmas. Ez kész. Az infláció meg nagy duma. A gond az, hogy az orosz szarik rá. Európa kényelmes társadalma viszont nem.
Namond
2023. szeptember 30. 19:10
Oroszországban jelentős a drágulás? Vagy stabil a rubel belső piaca? A tőzsdei árfolyam spekuláció, képmutatás és politika. Lásd- amíg meg nem éri az US LNG-t 30-szoros áron európában eladni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!