Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
Ha elfogadják a módosító javaslatot, a törvényszegők akár 15 napos elzárást és 250 ezer forintnyi pénzbírságot is kaphatnak.
A kínai törvényhozás módosító javaslata szerint a hatóságok pénzbírsággal sújthatnák és őrizetbe vehetnék azokat az embereket, akik „a nemzet érzéseit sértő ruhát viselnek” – írta meg hétfő cikkében a CNN. Mint a lap tájékoztat:
ha elfogadják a módosító javaslatot, a törvényszegők akár 15 napos elzárást és 5000 jüan (kb. 250 ezer forintnyi) pénzbírságot is kaphatnak.
A módosító javaslat ráadásul a véleménynyilvánítás szabadságára is kiterjedne Kínában, vagyis a fentieken túl megtiltaná „olyan cikkek vagy megjegyzések előállítását, nyilvánosságra hozatalát és terjesztését”, amelyekről úgy gondolják, hogy károsíthatják Kína „szellemét”.
A módosító javaslatra kínai internet-felhasználók és több jogtudós sem reagált pozitívan, utóbbiak közül többen is megkérdőjelezte a javasolt módosítás általános megfogalmazását és a konkrét iránymutatások hiányát. „Ki fogja megerősíteni a kínai nemzet szellemét, és milyen emódszerekkel?” – írta például Tong Zhiwei alkotmánytudományi professzor, a sanghaji Kelet-kínai Politika- és Jogtudományi Egyetemről a kínai Twitter-szerű Weibo platformon.
„Ha (az Állandó Bizottság) a jelenlegi tervezet szerint elfogadja azt, az elkerülhetetlenül a bűnüldöző szervek és az igazságszolgáltatás vezetőinek akarata szerinti letartóztatásokhoz és ítéletekhez vezet, ami végtelen károkat okoz”
– figyelmeztetett.
Kínában egyébként erősödik a fiatalok körében a nacionalista Hanfu-mozgalom, amely a Csing-dinasztia előtti korban viselt ruhadarabokat népszerűsíti, amellyel párhuzamosan a hagyományos japán ruhákat viselőket nacionalista okokból bírálják. 2022 augusztusban például egy kínai anime rajongó állítása szerint őrizetbe vették őt a rendőrök, miután kimonóban pózolt fényképeken a keleti Szucsou városában.
A CNN eredeti, angol nyelvű cikkét a témában itt olvashatja.
Nyitókép: Pixabay