Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
Sajtóhírek szerint az oroszoknak jövőre „meg kell húzniuk a nadrágszíjat”.
A védelmi kiadások fellendülésével, Kína támogatásával és „a szankciók okozta hézagokat kitöltő homályos ügyletekkel” a Kreml úgy véli, hogy a rubel megúszhatja a romlást, de vajon az oroszok meg fogják-e emészteni a megszorításokat, ha azok bekövetkeznek – teszi fel a kérdést egyik legutóbbi cikkében a Guardian.
Azonban a szakértők szerint elérkezett az a pont, amikor a Kremlnek mérlegelnie kell, hogy mennyibe kerül az Ukrajnával vívott háborúra fordított több milliárd rubel és a példátlan szankciók elviselése, miközben fenntartja a közkiadások háború előtti szintjét.
A lap idézte Alekszej Jeremenko, a Control Risks tanácsadó cég igazgatóhelyettesét, aki úgy véli „a dolgok nagy összefüggésében, amíg Oroszország továbbra is ilyen őrült módon költekezik – mind a háborús kiadásokra, mind a drága importra –, addig
a rubel nem fog alapvetően javulni.”
Majd azzal folytatta, hogy „mindennek hátterében egy strukturális probléma áll. (...) Jó kérdés, hogy vajon elérkeztünk-e már ahhoz a ponthoz, amikor a Kremlnek komolyan csökkentenie kell a háborús kiadásokat, vagy vállalnia kell a közjólét komoly károsodását” – jegyezte meg Jeremenko.
Ahogy a rubel a múlt héten esett, átlépve a dollárhoz viszonyított 100-as „lélektani határt”, az orosz központi bank 12 százalékra emelte a kamatlábakat. Ez az első alkalom, hogy a háború kezdete óta megemelte a hitelfelvétel költségeit – emlékeztetett a Guardian.
A lap arra is kitért az összeállításban, hogy Putyin jövőre indul az újraválasztáson, és
a „Kreml a szavazás előtt általában pénzt szór a lakosságnak”,
hogy mint fogalmaztak, „lelkes részvételt” biztosítson az ötödik elnöki ciklusra esélyes elnöknek. Bennfentesek szerint azonban kész arra, hogy „megmaradjon a pályán”, felbátorodva attól a meggyőződésétől, hogy a lakosság nagyrészt beletörődött a hosszú háborúba és a nemzetközi elszigeteltségbe.
Az összeállításban arra is felhívják a figyelmet, hogy míg demokratikus körülmények között, amikor a gazdaság visszaesik, az emberek más kormányra szavaznak, „Oroszország esetében nem igazán lehet egy demokratikus államról beszélni, így az embereknek vélhetően meg kell húzniuk a nadrágszíjat”.
Nyitókép: MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / SPUTNIK VIA AFP