Garri Kaszparov szerint az amerikai kormányzat két csoportra szakadt, már ami Ukrajna támogatását és a háború folytatását illeti. Mindezeket az Euronews ismertette, kiemelve, hogy nincsenek bizonyítékok az állításokra, de azokat „a szerző személyére és erkölcsi tőkéjére alapozva” ismertetik.
Kaszparov értelmezése szerint az amerikai kormány látszólag erőteljesen kiáll Ukrajna mellett a felszínen, és a pénzügyi támogatásokat is átviszi a Kongresszuson, azonban valójában a háttérben olyan lépéseket tesznek, amelyek enyhítik a konfliktust. Számára az a kép rajzolódik ki, hogy bizonyos amerikai politikusok
beleegyeznek Putyin háborújába a szabad világ ellen, és megakadályozzák Ukrajnát saját területeiért való harcban, miközben titokban háttéralkukat próbálnak kötni a Kremllel.
Ezen kívül korlátozzák Ukrajna fegyverellátását és azok felhasználását.
Kaszparov szerint az is jelzésértékű, hogy az elnök a CIA igazgatóját emelte be a kabinetbe, amivel gyakorlatilag átadta a külpolitikai területet a hírszerzésnek, miközben hátrébb tolja a külügyminiszter szerepét. Kaszparov szerint a CIA vezetője nem illeszkedik az olyan hivatalos narratívákba, hogy az Egyesült Államok amíg csak kell támogatja Ukrajnát, vagy hogy nem tárgyalnak Oroszországgal Ukrajna nélkül. Ezt támasztja alá a CIA vezetőjének titokzatos moszkvai találkozója Putyinnal a háború előestéjén.
Kaszparov elemzése szerint a növekvő feszültség miatt Biden tanácsadói először Ukrajna mögött próbáltak tárgyalni Oroszországgal, és miután nem sikerült megegyezniük Putyinnal, nem zárták ki annak lehetőségét, hogy átadják Ukrajnát a Kremlnek. Kaszparov szerint ez az Obama-korszak szemlélete alapján történik, ami gyakran azt eredményezi, hogy az Egyesült Államok elárulja vagy magára hagyja fontos szövetségeseit (nem csak Ukrajnát), hogy megnyugtassa ellenségeit.
Nyitókép: AFP