A lengyel miniszterelnök attól tart, hogy a Wagner-csoport behatol az EU-ba
Szerinte a katonák beszivárgása része a hibrid hadviselésnek.
A lengyel miniszterelnök szerint fennáll a veszélye, hogy a Wagner magánhadsereg zsoldosai magukat migránsoknak kiadva behatolnak az EU területére. Eközben Lettország egyre keményebben üzen mind Oroszországnak, mint Belarusznak.
Egyre feszültebb a helyzet a NATO keleti szárnyának egyes tagállamai, valamint a Fehéroroszországba települt Wagner-csoport zsoldosai között. Az elmúlt napokban egyre több olyan vészjósló hír érkezett, amelyek a további katonai eszkaláció irányába mutathatnak.
A lengyelek egyre magasabb szintre emelik a készültséget
A lengyel biztonsági bizottság szerdai ülésén úgy döntött, hogy a Wagner-csoport fehéroroszországi jelenléte miatt katonai egységeket telepít az ország keleti részére. A Reuters arról számolt be, hogy a két ország határának közelében élő emberek csütörtökön
azt mondták, hogy lövéseket és helikopterek zaját hallották,
miután az orosz Wagner-csoport megérkezett a fehérorosz különleges erők kiképzésére. Ezen zajok miatt fokozódott a lakosság félelme, hiszen attól tartanak, hogy az ukrajnai háború eléri őket is.
Ezt is ajánljuk a témában
Szerinte a katonák beszivárgása része a hibrid hadviselésnek.
A feszültség további növekedését jelzi, hogy a minap bekérették a varsói fehérorosz nagykövetség ideiglenes ügyvivőjét a lengyel légtér megsértése miatt. A lépést a lengyel kormány nemzetbiztonsági és védelmi bizottsága ülésén döntötték el, amelyet Mariusz Blaszczak nemzetvédelmi miniszter hívott össze azon értesülések nyomán, miszerint a lengyel határ közelében gyakorlatozó fehérorosz erők légi eszközei megsérthették a lengyel légteret.
A lengyel nemzetvédelmi tárca közleménye szerint a bizottság megerősítette, hogy a lengyel légtérbe két fehérorosz helikopter repült be, ugyanakkor a gyakorlatról a fehérorosz fél korábban tájékoztatta Varsót. Az incidens miatt Blaszczak a lengyel-fehérorosz határon szolgáló katonák létszámának növelését rendelte el,
valamint „többleterők és eszközök, ezen belül harci helikopterek odacsoportosítását”.
A történtekről Varsó tájékoztatta a NATO-t.
A lengyel védelmi tárca közleményében felidézték: Oroszország és Fehéroroszország az utóbbi időben „fokozta a Lengyelország ellen irányuló hibrid hadviselést”. További lehetséges provokációkra figyelmeztetve, a közleményben az információk „felelősségteljes terjesztését és kommentálását” kérik, mivel ezeket – mint írják – az orosz és fehérorosz kormány is felhasználhatja.
Ezt is ajánljuk a témában
A történtekről Lengyelország tájékoztatta a NATO-t.
A baltiak és Lengyelország elszigetelné Belaruszt
A katonai készültség fokozása mellett más eszközöket is alkalmaznak a NATO keleti tagállamai az orosz fenyegetés miatt. Ugyanis a lengyel belügyminiszter, Mariusz Kaminski közölte, hogy Lengyelország, Litvánia és Lettország közösen lehetséges, hogy úgy dönt, lezárják határaikat az Oroszországgal szoros szövetséges Fehéroroszországgal, amennyiben a határok mentén súlyos incidensek történnek.
Egyre keményebben lépnek fel a lettek önállóan is.
A Balti-tenger mellett fekvő kis ország nem veszi félvállról az orosz zsoldossereg fenyegetését.
Erről a közösségi médiában több videót is bemutattak, amelyeken az látszott, hogy lett csapatok hatalmas erőkkel vonulnak az országnak Belarusszal közös határához. „Lengyelország, Litvánia és Lettország egyaránt magas készültségben van a Wagner-csoport Fehéroroszországba érkezése miatt” – írták az egyik videóhoz.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyre nagyobb a készültség a balti államokban.
A katonai konvoj vonulásáról készült videót az alábbiakban tekintheti meg:
A lett kormány további lépéseket is tett. Még tavaly jelentették be, hogy kiutasítanak az országból minden olyan orosz személyt, aki nem rendelkezik lett állampolgársággal és nem beszéli a nyelvet. Az új törvény értelmében szeptemberig több ezer orosznak kell elhagynia Lettországot.
Ingmārs Līdaka, a lett parlament állampolgárság és bevándorlásügyi bizottságának elnöke azt nyilatkozta, hogy
jelenleg nagyjából 5-6 ezer orosz állampolgárt érint a deportálás.
Szerinte ezek az emberek nem tettek semmit azért, hogy az országban maradhassanak. A szankcionálás terén sem teketóriáznak, bejelentették, hogy ha a valaki nem hagyja el önként az országot, azt akár erőszakkal is elszállítják az orosz határig.
Ezt is ajánljuk a témában
Aki nem megy magától, azt erőszakkal elszállítják.
***
Nyitókép: Artur Widak / NurPhoto / NurPhoto via AFP