Az Alaptörvény tervezett változtatása szerint a legfőbb ügyésznek nem kell ügyésznek lennie
A jelenlegi helyzet viszont egyszerűen kimaxolása a képmutatásnak. Egy politikai eljárástól várunk egy nem politikai megoldást.
A forgatókönyvírók után a színészek céhe is sztrájkolni kezdett, szakértők szerint az elkövetkezendő két-három év összes filmje és sorozata csúszhat.
Az amerikai sztárok is sztrájkba lépnek, csatlakozva a forgatókönyvírókhoz. A Sky News úgy tudja, jobb fizetést és a mesterséges intelligencia felhasználásának korlázotázást követelik.
Ezzel
63 év után először fordul elő, hogy egyszerre sztrájkolnak a SAG-AFTRA szakszervezet színészei és a WGA szakszervezet forgatókönyvírói.
A színészek szakszervezetének 160 ezer tagja van – tette hozzá a lap.
A SAG-AFTRA szakszervezet elnöke, Fran Drescher szerint a stúdiók vezetőségei által tett ajánlatok „sértőek” voltak. Mint kiderült, a színészek 98 százaléka támogatta a sztrájkot.
Az amerikai forgatókönyvírók szakszervezete, a WGA két és fél hónapja hirdetett sztrájkot, miután nem sikerült megegyezniük az AMPTP-vel. A két szervezet háromévente szokta felülvizsgálni az alapszerződést, ami meghatározza, milyen feltételek mellett dolgozhatnak a szervezet tagjai bizonyos produkciókon. Az elmúlt 15 évben mindig sikerült megegyezni, ám ezúttal nem közeledtek az álláspont, mert az AMPTP alapvető kérésekre mondott nemet. Ilyen sztrájk utoljára 2007-ben volt – hívta fel a figyelmet a Sky News.
A Disney elnök-vezérigazgatója azt mondta, hogy a sztrájk csak súlyosbítja a jelenleg is számos kihívást hordozó időszakot, ami a filmgyártókat érinti. Bob Iger kifejtette, hogy a követeléseknek reálisnak kellene lenniük, az üzleti környezetet, valamint a stúdiók teljesítőképességét figyelembe véve.
A színészek képviselete a hosszú távú szerződésekről szóló tárgyalásokon azt állította, hogy a stúdiók és az internetes filmipari cégek, a streaming szolgáltatók egyoldalúan komoly módosításokat vezettek be, gyakorlatilag átalakították a filmipar teljes üzleti modelljét, miközben a közreműködő színészek szerződéseit befagyasztották.
A színészek szakszervezete és a forgatókönyvírók érdekképviselete legutóbb 1960-ban sztrájkolt egyszerre, amikor a színészek munkabeszüntetését, az SAG elnökeként Ronald Reagan vezette.
Nyitókép: Pixabay